Rus Oteko, Petgaz'ı satın aldı

315

BP Gaz Türkiye, LPG tüpgaz ve toptan satış faaliyetleri ile Petgaz markalı otogaz faaliyetlerini merkezi Rus Oteko Grup’a sattı. BP Türkiye’den yapılan açıklamaya göre, şirket BP markalı otogaz faaliyetlerini ise sürdürmeye devam edecek.

BP, bu alandaki faaliyetlerini akaryakıt istasyonlarının tüm operasyonlarını yürüten Türkiye Akaryakıt Değer Zinciri bünyesine katmayı planlıyor. Açıklamada, satış tutarına ilişkin herhangi bir bilgi yer almadı. Verilen bilgilere göre satış anlaşması, tüplü ve toptan LPG faaliyetleri ile Petgaz markalı otogaz faaliyetlerinin varlıklarını kapsıyor. Söz konusu faaliyetler, 500 müşteri ve bayi aracılığıyla yıllık yaklaşık 400.000 tonluk tüpgaz, toptan ve oto LPG tedariki sağlıyor. İşletmenin 117 çalışanı ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde ofisleri bulunuyor. BP daha önce, şubat ayında, İngiltere, Portekiz, Avusturya, Polonya, Hollanda, Belçika, Türkiye, Çin ve Güney Afrika’daki LPG tüpgaz ve dökme gaz faaliyetleri ile bazı toptan LPG faaliyetlerini satışa çıkarmayı planladığını açıklamıştı.

BP’nin Rafinaj ve Pazarlama Grubu Operasyonlar Başkanı (COO) Tufan Erginbilgiç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “BP, Türkiye’deki faaliyetlerini kararlılıkla sürdürüyor. Türkiye, konumu itibarıyla önemli bir ülke. Akaryakıt, madeni yağlar ve havacılık faaliyetlerimiz büyümek için mükemmel bir konuma sahip; ayrıca Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ham petrol boru hattı da bölgenin ve diğer pazarların petrol talebinin karşılanmasında kilit rol oynuyor. LPG faaliyetlerinin satışına ilişkin karar, bu faaliyetlerin stratejik olarak incelemesinin ardından alındı. Oteko’nun BP’nin Türkiye’deki bu faaliyetlerini gelecekte daha ileriye taşıyacak konumda olduğunu düşünüyoruz.”

BP Gaz Türkiye Genel Müdürü Kamuran Yazganoğlu ise yaptığı açıklamada, “Şirketimizin oluşturduğu portföyü ve faaliyetleri, Oteko’nun geliştireceğine ve müşterilerimiz ile diğer paydaşlarımızın yararına olacak şekilde daha da büyüteceğine inanıyoruz.” dedi.