RUTİD, Rusya KOBİ destekleme ajansı RA’nın 20. yılında onur konuğu

194

Rusya Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD), Rusya partnerlerinden küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleme ajansının (RA) 20. yıl kutlamalarına onur konuğu olarak davet edildi.

Gecede bir konuşma yapan RA Başkanı Viktor Ermakov, Rusya’da küçük ve orta ölçekli kurumların önemine değindi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha önce yaptığı açıklamalarda ülkede KOBİ’lerin ekonomideki yüzde 20’lik paylarını yetersiz bulmuş, çalışmaların hızlandırılmasını istemişti. Avrupa Birliği ve ABD’de bu oran yüzde 50’nin üzerine çıkıyor.

RA’nın 20. yıl kutlamalarına katılan RUTİD Başkanı Esat Sarı gecede yaptığı konuşmada, Rus kurumların Türk girişimcilere sağladığı destek nedeniyle teşekkür etti. RA ile işbirliği anlaşmaları olduğunu hatırlatan Sarı, “Türk iş dünyasının temsilcileri olarak Rus kurumları ile sağlıklı ilişkilerimiz var. RA’ya nice 20 yıllar diliyorum” dedi.

RUTİD’in Rusya’da iş dünyasına yönelik kuruluşlarla sağlam bir diyalog geliştirdiğini ifade eden Sarı, “Daveti memnuniyetle karşıladık. Biz Türkiye’deki çalışmalar açısından kendilerine destek sağlıyoruz. Onlar da tüm bölgelerle olan irtibatlarda bize yol gösteriyorlar. Böylece üye iş adamlarımızın Rus kuruluşlarla olan ilişkilerde sağlam ve güvenli bir diyalog sağlamış oluyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Moskova ticaret odası ile de benzer bir işbirliği kurduklarını, Türkiye’den gelen mobilyacılarla da Rus partnerleri ile ikili görüşme imkanı sağladıklarını kaydeden Sarı, RUTİD olarak iş dünyasına yönelik çalışmalarına sektörel bazda devam edeceklerini vurguladı.

Gece vesilesi ile Sarı, RA Başkanı Ermakov'a İznik çinisi takdim etti.