Eroğlu Holding, ikinci markası Loft'la da Rusya'ya açılacak

879

Yurtdışında özellikle Rusya ve Ukrayna'da Colin's markasıyla hızlı bir çıkış yakalayan Eroğlu Holding, şimdi de diğer markası Loft'u da bu iki ülkeye taşımaya karar verdi. Loft Mağazacılık Yönetim Kurulu Başkanı ve Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Eroğlu, Loft'un Doğu Bloku ülkeleri, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Uzakdoğu'daki isim haklarını aldıklarını söyledi.

Önümüzdeki yıl Loft markasıyla yüzde 43 büyüme hedeflediklerini belirten Eroğlu, "Rusya ve Ukrayna pazarına girmek istiyoruz. Bu iki ülkede yatırıma hız vereceğiz" dedi. Eroğlu, halen 9'u yurtdışında olmak üzere 63 mağaza ve 250'yi aşan satış noktasıyla hizmet verdiklerini belirterek, "2013'te Rusya ve Ukrayna'da yapacağımız yatırımlarla yurtdışında 25, yurtiçinde de 10 mağaza açarak toplamda 35 mağazaya ulaşacağız. 2013'te yüzde 43 büyüme ile 220 milyon TL ciroya ulaşacağız" diye konuştu.

Eroğlu Şirketler Grubu, 1997’de Fransız kurucusundan tüm haklarını satın aldığı Loft’u bir dünya markası haline getirmek için yatırımlarına devam ediyor. Loft Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Eroğlu, 2013’te yurtiçinde 10, yurtdışında 25 mağaza açacaklarını söyledi.

Eroğlu Şirketler Grubu, Loft markasına ilişkin 2012 yılı değerlendirmesini ve 2013 hedeflerini açıkladı. Loft Mağazacılık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Eroğlu Holding Yönetim Kurulu üyesi Şahin Eroğlu, 1997’de tüm haklarının Fransız asıllı kurucu firmadan alınmasıyla bir Türk markası haline gelen Loft’un, 2015 hedefinin yüzde 167 büyüme ve 400 milyon TL ciroyu hedeflediğini söyledi. Eroğlu, bu kapsamda 2015’e kadar toplamda 170 mağazaya ulaşmayı planladıklarını ifade etti.

Bugüne kadar Loft’a yapılan 12 milyon TL yatırımla 150 milyon TL ciroya ulaştıklarını açıklayan Eroğlu, toplamda 63 mağaza ve 250 satış noktasıyla 14 bin metrekare alanda hizmet verdiklerini anlattı. Bu mağazalardan 9’unun yurtdışında bulunduğunu belirten Eroğlu, Türkiye pazarının yanı sıra dünya pazarında da bir Türk markası olarak isim yapmayı amaçladıklarını kaydetti. Bu hedef doğrultusunda 2015’te ulaşmayı hedefledikleri 170 mağazanın 70’ini yurtdışında açmayı amaçladıklarını belirten Şahin Eroğlu, Doğu Bloku ülkeleri, Ortadoğu, Batı Asya ve Doğu Avrupa ülkelerini hedef alan yatırımlara öncelik vereceklerini anlattı. Eroğlu, bu doğrultuda 2013’te Ukrayna ve Rusya’da yeni mağazalar açacaklarını söyledi. Eroğlu, yaptıkları saha araştırmalarında bu pazarların Loft’un ürün çizgisine en uygun yerler olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Eroğlu, 2013’te yurtdışında 10, Türkiye’de ise 25 olmak üzere toplam 35 yeni mağaza açacaklarını dile getirdi. Eroğlu, 2015 hedefi kapsamında yurtiçi ve yurtdışı dahil olmak üzere yüzde 167 büyüme ile 400 milyon TL ciroya ulaşmayı planladıklarını açıkladı. Bu rakamın ilk bakışta büyük hedefler gibi göründüğüne dikkat çeken Eroğlu, ancak 170 milyon nüfuslu Rusya gibi ülkelerdeki pazarlara girmekle bu hedeflere ulaşılmasının imkânsız olmadığını belirtti. Sektöre ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Eroğlu, son yıllarda sayısı hızla artan AVM’ler sayesinde perakende sektörünün de büyüme yönünde seyir izlediğini söyledi. Eroğlu, bu anlamda perakende sektörünün Türkiye için gelecek vaat eden bir sektör olduğunu söyledi.