Rus bakan iyimser: Avrupa ekonomileri gelecek yıl düzlüğe çıkar

28

Rusya Ekonomi Bakanı Andrey Belousov Avrupa Birliği ekonomilerinin en zor sürecin içinden geçmek üzere olduğunu, gelecek yıl sonundan itibaren resesyon sürecinden çıkmaya başlayacaklarını söyledi.

Vedomosti gazetesine açıklamada bulunan Rus bakan, “En zor dönem tamamlanmak üzere. Avrupalı yöneticilerin İspanyol bankaları ile ilgili aldıkları karar zamanında oldu. Bu olmasa idi, durum öngörülemeyebilirdi. Bankaların durumu ve artan hükümet borçlarının nasıl kapatılacağı henüz belirsizliğini koruyor. Yine de bankacılık sektöründe durumun normale döneceğine ve gelecek yıl sonundan itibaren Euro Bölgesi’nin durgunluk sürecinden çıkmaya başlayacağına inanıyorum.” dedi.

Euro Bölgesi’nde yaşanan borç krizinden çıkarılabilecek en önemle derse değinen Rus Bakan, “Ekonomik büyüme pahasına, bütçe dengelerinden uzaklaşılmamalı…” uyarısında bulundu.

Belousov Rusya açısından da bütçe yapılanmasında petrol ve doğalgaz gelirlerine bağımlılığın asgariye indirilmesinin önemine dikkat çekti.

ABD ile Avrupa Birliği’nin kriz sürecinde farklı yöntemler izlediğine dikkat çeken Bakan, “Petrol ve doğalgazı dışarıda tuttuğumuzda Rusya ve ABD’nin bütçe açıkları gayri safi milli hasılanın yüzde 10’una denk. ABD bu açığı kapatmaya çalışıyor. Yönetim ve mali mekanizma dengeli politika ve ekonomik büyümeyi teşvik ediyor. Bunu yaparken piyasaya para arz etmiyor. Anahtar sektörleri teşvik ediyor. Riski azaltmak için uğraş veriyor.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin şimdilerde AB’ye göre daha avantajlı konumda olduğuna işaret eden Belousov, “Onların elektrik ve doğalgaz fiyatları Avrupa’dan iki kat daha ucuz. İşçi maliyetleri ise giderek artmıyor.” şeklinde konuştu.

Gelişmiş ülkeler için kriz sürecinden kurtulmak için yeni model “uzun vadeli büyüme programı” öneren Rus bakan, “Ana mücadele teknoloji alanında. Harcamaların genelde kısılmasına rağmen, teknoloji yatırımları arttı. ABD, AB ve Çin’i bunu sürdürüyor. Biz burada kesintiye gittik. Gelecek yıldan itibaren bunun yeniden başlatılması gündemde…” dedi.