Güney Akım’da ilk kaynak yapıldı; Putin, Karadeniz’in ekolojisini garanti etti

171

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Anapa’da düzenlenen Güney Akım’ın ilk kaynak törenine katıldı. Kuzey Akım doğalgaz boru hattının tamamlanmasının ardından Avrupa ülkelerine doğrudan ulaşım sağlayacak Güney Akım doğalgaz boru hattının ilk kaynağı yapıldı. Törene Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin de katıldı.

Kuzey Akım doğalgaz boru hattı projesi gibi, Güney Akım’ın da en gelişmiş standartlarda yapılacağını ifade eden Putin, “Boru hattının Karadeniz’de döşeneceği alanla ilgili çok sağlıklı çalışma yapılıyor. Projeye katılan tüm ülkeleri çevre açısından en yüksek standartları karşılayacağını taahhüt edebilirim.” dedi. Kuzey Akım doğalgaz boru hattında binin üzerinde sensör yerleştirildiğini ve bunun eş zamanlı olarak uydu üzerinden bilgilerin ilgili ülkelere gönderildiğini ifade eden Rusya lideri, “Burada da aynısını yapacağız. Karadeniz ekolojik yaşamına zarar verilmeyeceği konusunda endişem yok. Bununla birlikte Karadeniz’de çalışıyoruz. Baltık Deniz’inde olduğu gibi. Çevre güvenliği önceliğimiz.” şeklinde konuştu.

resim tanımı girin

Avrupa’ya doğalgaz garantisi

Anapa yakınında yer alan Russkaya komprosör istasyonunda gerçekleşen törende ilk kaynak işlemi yapıldı. Törenin düzenlendiği salona alandaki çalışmalar ekrandan yansıtılırken, Putin Güney ve Kuzey Akım doğalgaz boru hatları ile birlikte Avrupa doğalgaz arzının garantilendiğini ifade etti. Bugün dev bir projeye başladıklarını ifade eden Rusya lideri, “Güney Akım uluslar arası bir proje. Bir çok Avrupa ülkesi dahil. Projenin büyük ortakları Avrupa ülkelerinden Almanya, Fransa ve İtalya. Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Slovenya, İtalya ve Hırvatistan ortaklarımızdan. Projemiz tüm ortaklarımız tarafından siyasi olarak destekleniyor. Tüm hükümetler arası anlaşmalar imzalandı ve yatırım kararları alındı.” dedi.

resim tanımı girin

Aralık 2015 doğalgaz arzı başlayacak

Rus doğalgazının doğrudan Avrupa pazarına ulaşımını sağlayacak Güney Akım’a Rus ve İtalyan şirketlerin yanı sıra Fransa ve Almanya da ortak. Gazprom’un yüzde 50 ortak olduğu hatta, İtalyan Eni yüzde 20, Fransız EDF yüzde 15 ve Alman Wintershall’de yüzde 15 ortak. Böylece Güney Akım’ın yüzde 50’sine sahip olan AB enerji devleri hattın 2015’de aktif hale gelmesi için çalışacak. Gazprom Aralık 2015’de hat üzerinden doğalgaz arzına başlamayı planlıyor.

Güney Akım’ın denizden ilerleyen (offshore) kesimi Karadeniz boyunca yaklaşık 900 kilometre yol kat ederek Rusya’yı Avrupa Birliği pazarlarına bağlayacak. Boru hattının denizi aşacak kesimi EDF, Eni, Gazprom ve Wintershall tarafından ortaklaşa inşa edilecek ve yönetilecek. 63 milyar metreküp kapasiteye ulaşması planlanan hattın toplam maliyetinin 16 milyar doları bulması bekleniyor.

Türkiye, Güney Akım doğalgaz boru hattının kendi ekonomik sahasından geçiş iznini Aralık 2011’de vermişti. Rusya lideri Putin, izni Rusya açısından yılbaşı hediyesi olarak değerlendirmişti.

Törene katılanlar arasında Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bulgaristan Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Lilyana Pavlova Nikolova, Macaristan Ulusal Kalkınma Bakanı Zsuzsa Németh, Sırbistan Enerji, Kalkınma ve Çevre Bakanı Zorana Mihajlović, Slovenya Altyapı ve Şehir Planlama Bakanı Zvonko Černačile Makedonya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Zoran Stavreski ile üst düzey yetkililer ve Güney Akım Projesiyle ilişkili ülkelerin büyük elçileri yer aldı.