Rusya’ya ihracat rekor kırdı, Türk müşavirler yılın diplomatı seçildi

565

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 3 Aralık’ta gerçekleştirdiği İstanbul ziyareti ile yeni bir ivme kazanan Türkiye-Rusya ekonomik ilişkileri, 100 milyar dolar toplam ticaret hedefine kilitlendi. Türkiye’den Rusya’ya ihracatın yıl sonunda 7 milyar doları aşarak tüm zamanların rekorunu kırması beklenirken, Türkiye Moskova Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği Rusya’da yılın en başarılı ekonomik misyonu seçildi.

Ticaret Başmüşaviri Atilla Kızılarslan, Ticaret Müşavirleri Hakkı Karabörklü ve Murat Nesimoğlu, PROfashion Moda Dergisi tarafından düzenlenen “Profesyonel Bağımsız Moda Ödülü” yarışmasında Türkiye-Rusya ilişkilerinin gelişmesine sağladıkları katkıdan dolayı “En İyi Ticaret-Ekonomi Müşavirliği” ödülüne layık görüldü. 23 ayrı dalda düzenlenen yarışmada İtalya, İspanya, İngiltere ve Brezilya ile birlikte finale kalan Türkiye, 50 kişilik jürinin oyları ile ipi göğüsledi. Törende kısa bir konuşması yapan Kızılarslan, jüri üyeleri ve dergi çalışanlarına teşekkür etti.

Ekonomi Bakanlığı’nın 1995’den itibaren Türkiye’de üretim yapan ve yurt dışında satış yapan firmaların kira, reklam ve diğer masraflara sağladığı teşvik ve 2006’da Turquality uygulaması Rusya’da Türk şirketlerin markalaşma ve mağazalaşma sürecini hızlandırdı. Rusya’da 3 binin üzerindeki Türk şirketi, 2 bine yakın mağaza ile büyük çoğunluklar Türkiye’den gelen ürünleri doğrudan tüketiciye ulaştırıyor.

100 milyar dolar son derece gerçekçi bir rakam

Müşavirlik olarak aldıkları ödülle ilgili Cihan Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Başmüşavir Kızılarslan, “Bu sadece bizim başarımız değil. Ekonomi Bakanlığı ve özellikle de Rusya’da faaliyette bulunan şirketlerimizin başarısı. Bizim de, iş adamlarımızın da kapıları sürekli açık. Birlikte çok başarılı bir sinerji oluşturduk. Rusya’ya olan ihracat rakamları yüzde 10-15 seviyesinde her yıl düzenli olarak artıyor. 100 milyar dolarlık toplam ticaret hedefimiz son derece gerçekçi. Siyasi irade bunun çalışmasını yapmadan ifade etmez.” dedi.

Putin’in ziyareti iş dünyasını çok olumlu sinyal verdi

Rusya Devlet Başkanı Putin’in 3 Aralık’ta İstanbul’a gerçekleştirdiği ziyareti değerlendiren Kızılarslan, “Siyasi alanda farklı yaklaşımlar olsa da, ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da öteye taşınması açısından siyasi irade çok net sinyal verdi. Rusya ve Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda gelişen ilişkilerimiz artık geri dönmeyecek bir noktada. İş dünyası çok olumlu bir algılama içinde. Rusya’nın 20 milyar dolarlık Mersin Akkuyu nükleer santral yatırımını hatırlatmak gerekiyor. Bu rakam Rusya’nın tek kalemde yurt dışında yaptığı en büyük yatırım. Bu Türkiye’nin geleceğine olan güvenin bir işareti. Karşılıklı yatırımlarımız iki ülke açısından da 12 milyar dolarları geçti. Toplam ticaret hacmimizin yıl sonunda 35 milyar doları bulacağını öngörüyorum. 100 milyar dolar için tüm alt yapı çalışmalarını hazırlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

resim tanımı girin

Rusya’ya ihracat rakamları 3’le çarpılmalı

Ticaret Müşaviri Karabörklü, Rusya’ya olan ihracat rakamlarının diğer ülkelere yapılan ihracata göre farklılık arz ettiğine dikkat çekti. Karabörklü, “Rusya’ya ihraç edilen ürünlerin yüzde 60-65’i Rusya’da kurulan Türk mağazaları aracılığı ile yapılıyor. İhraç fiyatı 10 dolar ise, ürün 15-25 dolara kadar tüketiciye ulaşabiliyor. Bu da resmi rakamların 2-3 kat daha fazla katma değer oluşturuyor. Rusya’da şirketlerimizin mağazalaşma sürecine ve tanıtım çalışmalarına önemli katkı sağlıyoruz. 30’un üzerinde fuara milli katılım sağlıyoruz. 300’ün üzerinde fuara da bireysel bazda destek veriyoruz. Yıllık ortalama Türkiye’ye 350 Rus şirket gönderiyoruz.” şeklinde konuştu.

Sanal pazar kurduk, irtibat çok hızlı

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve İhracatçılar Birlikleri aracılığı ile Türk iş dünyasının Rusya’ya taşındığını, Rusya’da faaliyette bulunan RUTİD ve RTİB gibi dernekler aracılığı ile de iş dünyasının çalışmalarına destek olunduğunu kaydeden Karabörklü, “80 bin ihracatçı firmanın sektörel bazda irtibatları var. Rus şirketlerin taleplerini iletiyoruz. Son dönemde 175 civarında ithalat talebini şirketlerimize ulaştırdık. 8 bin civarında Rusya ile iş yapan ya da irtibatlı olanların e-mail adresi var. Burada her gün talepleri iletiyoruz. Sanal bir pazar oldu. Alan-satan, istekleri olan burada buluşabiliyor.” ifadelerini kullandı.