Gazprom Başkanı: Türkiye’ye Güney Akım’dan doğalgaz verebiliriz

218

Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Türkiye’nin gelecek perspektif için Güney Akım hattından doğalgaz alabileceğini belirterek, “Türkiye’nin bu hattan ciddi kapasitede doğalgaz alması öngörülüyor.” dedi.

Rusya’nın Karadeniz kıyısı Anapa kentinde Güney Akım doğalgaz boru hattı ilk kaynak töreninde Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirine özel konuşan Gazprom Başkanı, iki ülke arasındaki enerji işbirliğini değerlendirdi. Türkiye’nin de hattan doğalgaz alabileceğini belirten Miller, “Tabii ki Türkiye’ye yönelik doğalgaz sevkiyatında sıkıntılar olursa, bu durumda Türkiye de Güney Akım’dan Bulgaristan güzergahında doğalgaz alabilir. Zaten bu projede de öngörülmekte. Yani, Güney Akım Rusya’nın güney bölgesinde doğalgaz ihtiyacının artacağını göz önünde bulundurularak inşa ediliyor. Türkiye’ye yönelik doğalgaz sevkiyatı bu projede ciddi kapsamda öngörülüyor. Bunun dışında Türk meslektaşlarımızla mühendis araştırma geliştirme çalışmalarında, güzergahın araştırılması konusunda faal işbirliği yapıyoruz.” dedi.

Türkiye’nin izni proje için çok anlamlı

Güney Akım’la ilgili Türkiye’ye de şükranlarını ileten Miller, “Türkiye Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız da buraya katılarak bizi onurlandırdı. Samimi diyalog ortamında kendisiyle Mavi Akım 2 dahil, doğalgaz alanında ikili işbirliği konularını ele aldık. Türkiye ile işbirliğimizden memnunuz. Biliyorsunuz, Türkiye’nin Güney Akım’a Karadeniz’deki kendi sahasından geçmesine izin vermesi bu proje için çok önemli oldu. Bunun için Türkiye’ye ayrıca teşekkür ediyoruz. Çünkü Güney Akım bizim için önemli proje, hem de çok tasarruflu olacak. Bu hat proje katılımcı ülkelerin ekonomisine güçlü ivme kazandıracak.” şeklinde konuştu.

Türkiye bir numara olabilir

Türkiye’nin Rusya’dan en çok doğalgaz alımı yapan ülke olabileceğine değinen Gazprom yetkilileri, “Türkiye’nin sanayi altyapısı ve ekonomisi sürekli gelişiyor. Türkiye şimdiden yıllık bazda Rusya’da 3 milyar metreküp ek doğalgaz istedi. Bu rakam artmaya devam ederse Almanya’nın da önüne geçebilir.” bilgisini aktardı.