THY, Moskova’da 500 bininci yolcuyu ödüllendirdi

276

Türk Hava Yolları Rusya’nın başkenti Moskova’dan 500 bininci yolcuyu Türkiye’ye gönderdi. Yeni taşınılan Vnukova Havalimanı’nda düzenlenen törende 500 bininci yolcu Rus bayan Lyudmila Zabelina ve 500 bin birinci yolcu Türk bayan Mübeccel Üstüner, Türkiye bileti ile ödüllendirildi.

THY Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş ve Vnukovo Havaalanı Genel Müdürü Vasiliy Aleksandrov’un yer aldığı törende kesilen yaş pasta katılımcılara ikram edildi.

resim tanımı girin

Törende bir konuşma yapan Deribaş, THY Rusya ekibi olarak çok önemli bir gün yaşadıklarını, Moskova-Türkiye uçuşlarında ilk kez 500 bin yolcuyu aştıklarını söyledi. Havacılık sektöründe 6 yıl gibi çok kısa olan bir zaman diliminde 60 bin yolcudan 500 bin yolcuya ulaştıklarını kaydeden Deribaş, “Rusya genelinde uçulan noktalarla birlikte 800 bin yolcuya ulaştık. 25 Mart 2012’de Vnukova havalimanına geçtik. Vnukova şehre en yakın olan havalimanı. Yolcularımızın çok memnun olduğunu görüyoruz. Vnukova sonrası business class yolcularımızda yüzde 50, ekonomi yolcularımızda da yüzde 40 artış oldu." dedi.

resim tanımı girin

Putin’in Türkiye ziyareti karşılıklı yolcu kapasitesini etkileyecek

Vnukovo Havaalanı Genel Müdürü Aleksandrov da yaptığı konuşmada THY’nin elde ettiği başarıdan dolayı mutlu olduklarını, Vnukova’ya inen yabancı havayolları arasında yolcu sayısı ve iniş kalkış kalitesinde THY’nin lider olduğunu ifade etti. 500 bin yolcunun büyük bir rakam olduğuna değinen Aleksandrov, “Yolcu sayısını ikiye katlamasını bekliyoruz. Devlet Başkanımız Vladimir Putin, 3 Aralık’ta Türkiye’yi ziyaret etti. Ticari alanda bir dizi anlaşma imzalandı. Bu da iki ülke arasında gidiş gelişlerin artacağı anlamına geliyor. Yeni yapılarımız kısa sürede hizmete girecek.” şeklinde konuştu.

resim tanımı girin

Hedef dünyada ilk üç

Rus basınına açıklamada bulunan THY Genel Müdürü Temel Kotil, 2020 hedeflerinin 375 uçak ve 40 milyar dolar ciro ile dünyada ilk üçe girmek olduğunu söylemişti. Bazı kriterlere göre şimdiden birinci olduklarını ifade eden Deribaş, “THY dünyada en fazla ülkeye uçan havayolu şirketi. Dünyada 93 ülkeye seferlerimiz var. Moskova’da da inanılmaz bir yolcu topladık. Yarım milyonuncu yolcuyu taşıyoruz. 2005’de günde 1 sefer vardı. Yıl bazında toplam 60 bine ulaşmıştık. Şimdi günde 6 sefer var. Rusya genelinde haftalık 68 sefere ulaştık. Yaz aylarında bu rakam Antalya’ya doğrudan uçuşlarla birlikte 85-90 sefere kadar çıkıyor.” bilgisini verdi.

Avrupa’nın en genç filosu

THY’nin ortalama 6 yaşla Avrupa’nın en genç filosuna sahip olduğu bilgisini veren Deribaş, “Bu daha çok güvenlik getiriyor. Rusya rekabetçi bir döneme doğru hızla ilerliyor. Biz de buna katkı sağlıyoruz. Yolcuya faydası oluyor. Kaliteye çeki düzen veriliyor.” dedi.

resim tanımı girin

Yolcuların yüzde 80’ini Rusya vatandaşı

İstanbul’un artık bir hub haline geldiğini, transit geçişler için İstanbul’un yoğun bir şekilde kullanıldığını ifade THY Rusya Genel Müdürü, “Yabancı yolcu sayısı Rusya uçuşlarında yüzde 80’leri aştı. Türk yolcular sayı olarak artsa da oran olarak azalmaya başladı. İstanbul üzerinden aktarma gidecek çok transit yolcu alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da aktarma süresi 7 saati aşması durumunda yolcular için ücretsiz olarak tarih turu düzenlediklerine değinen Deribaş, önceden planlanması durumunda rehber de verdiklerini söyledi.

resim tanımı girin

U-Tair’le işbirliğinin eli kulağında

Rusya hava yolu şirketlerinden U-Tair’le işbirliğine giden THY, Rusya coğrafyasının her noktasından dünyanın tüm noktalarına uçmaya hazırlanıyor. Rusya’nın en gelişmiş iç hat ağına sahip olan havayolu şirketlerinden U-Tair’in yolcuları da artık Moskova-İstanbul üzerinden dünyanın istediği noktasına uçabilecek. Tek biletle Tümen-Moskova-İstanbul-Paris uçuşu gerçekleşebilecek. U-Tair’le test işlemlerini başarılı bir şekilde tamamladıklarını kaydeden Deribaş, “U-Tair’le olan işbirliğimizin eli kulağında. Bir aya varmaz birlikte uçuş yapmaya başlarız.” temennisinde bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 3 Aralık’ta gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinin ardından sivil havacılık alanındaki anlaşmaların da gözden geçirilebileceğini kaydeden Deribaş, “Şu an karşılıklı olarak 10 noktaya uçuş hakkımız var. Bunu genişletmek istiyoruz.” dedi.