Rusya’da tekstilciler sanal pazarı konuştu

352

Rus Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) ev sahipliğinde gerçekleşen sektör toplantısında, Rusya’da faaliyette bulunan Türk tekstil sektörünün öncüleri tecrübelerini paylaştı. RTİB Başkanı Naki Karaaslan ve Türkiye Moskova Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Atilla Kızılarslanın katıldığı toplantıda internet üzerinden satış, AVM’lerde kiralamalarda fiyat avantajı sağlama ve markalaşma konularından ortak hareket alanları ele alındı.

US Polo ve Cacharel markalarını bünyesinde bulunduran Aydınlı Grup RusyaTemsilcisi Emre Duru, yaklaşık 6 aydır internet üzerinden satış konusunda Lacoste Genel Müdürü Burak Karaaslan’la araştırma yürüttüklerini ve bunu önümüzdeki günlerde hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi.

Kupivip, biglion, lamoda gibi internet mağazacılarının anlaşmalarının çok katı olduğunu, satış fiyatından %30 gibi yüksek bir komisyon aldıklarını, bunun da satış hacmi yükselse de karlılık anlamında verimsiz olduğuna değinen Duru, “Fakat bu işi kendiniz yaptığınız takdirde her sene satış hacminiz artacağı göz önüne alındığında karınız artacak. İki sene öncesine kadar bu sektör yoktu. Bundan dolayı bu işin ne yazık ki gerek Rusya da gerekse Türkiye’de profesyonelleri çok az. Sektörün 4 ayağı var. Ürünün toplanması, paketlenmesi ve sevkiyata hazır hale gelmesi, ikincisi lojistik kısmı ki satışların %60’ Moskova, %10’u St.Petersburg, kalanı da diğer Rusya’nın 7 bölgesine ait. 3’üncü kısmı müşteri hizmetleri, yani yapmış olduğunuz işin arkasında durabilme. 4. kısmı da satılacak ürünün fotoğraflanması. Bu dört ayağın eşgüdümlü halde çalışması ve bunu yönetecek deneyimli personelinizin olması halinde başarı yakalanabilir.” dedi.

İlk üç aşamayı gerçekleştirebilecek Rusya da çok az firma olduğunu, SPSR firmasının bunların en başında geldiğini ifade eden Duru, “Müşteriye malı teslim etme, ücretini tahsil etme, geri iadeleri yerine getirme. Türkiye’de ödemelerin % 100 müşteriye malı teslim etmeden alınırken, Rusya’da kapıda teslim söz konusu. Bu da ek %2 komisyon masrafı çıkarıyor.” bilgisini verdi.

Site kurmanın maliyetinden öte tüm aşamalarla uyumlu olması, web de arama yaparken ilk sırada yer almanın maliyetlerinin mağaza maliyetleri kadar yüksek olduğunun altını çizen Duru, “İlk başlangıç olarak 2 milyon ruble olarak sitenin kurulma maliyeti var. Standart aylık gideri ise 20 bin dolar civarında…” dedi.

RTİB Yönetim Kurulu Başkanı Naki Karaaslan da yaptığı konuşmada, “Tüm dünyada daha yeni olmasına rağmen internet satışlarını kullanan kişilerin hızla arttı. Firmalarımızın internet üzerinden satışta işbirliği yapmaları kaçınılmaz. Bunun en kısa zamanda hayata geçirilmesi gerekiyor. Rusya’da tekstil ve perakende sektöründe faaliyet gösteren onlarca firmamızın olduğunu artık bu firmaların menfaatleri için güç birliği yapması gerekliliği ortada. Firmalarımız AVM’lerde mağaza ve depo kiralamalarında da bir araya gelerek büyük indirimler alabilir.” dedi.

Ticaret Başmüşaviri Kızılarslan da yaptığı konuşmada, “İnternet üzerinden satışın karlılığı yüksek. Devlet olarak yatırımcılarımızın isteklerini cevaplamada çok hızlı karar veriliyor. İnternet üzerinden satışta devlet olarak destek kapsamında. Reklam pazarlama gideri altında bir tebligat çıkarılabilir. AVM’lerde kiralamalarda her ne kadar birbirinizin rakibi olsanız da birbirinizi tamamlayıcı bir çok yönleriniz var. İş birliği yapmak sizin her zaman yararınıza olacaktır. Zarara satmış olduğunuz maldan çok kira, hava parası, fit out, reklam gibi vermemiş olduğunuz giderlerden kar ediliyor.” şeklinde konuştu.

Adil Işık temsilcisi Ali Şentürk ve Gizia temsilcisi Barış Köseliören AVM lerde birlikte hareket etme konusunda yönetimle masaya oturulduğu zaman on kişi gidip sonra dört kişiye düşüldüğü takdir de samimiyetin karşı tarafı ikna etmeyeceğini fakat ortak irade de buluşulup hareket edildiği zaman mutlak kazancın sağlanacağını belirtti. H.H ve Super Job gibi personel bulma sitelerinde bir kaç firma olarak hareket ettiklerini ve bütçelerine önemli katkı sağladığını bildirdi.

Bosca Fashion temsilcisi Volkan Ergün depo kiralarken 3 firma ortak hareket ettiklerini ve %40 indirimli kiraladıklarını aktardı.