Türk işadamı Demirbilek: Rus-Türk ilişkileri altın çağını yaşıyor

782

Rusya Türkiye İşadamları Derneği’nin (RUTİD) Moskova Golden Ring Otelinde düzenlediği ve Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rıza Nur Meral’in konuk olduğu “2012 Yılının Değerlendirilmesi ve 2013 Yılında İş Dünyasının Beklentileri” adlı panele katılan Türk iş adamı Bahaddin Demirbilek, Rusya’da ekonomik büyüme trendinin olumlu yönde ilerlediğini, ülkenin geleceğine olan güvenlerinin tam olduğunu söyledi.

Cihan Haber Ajansı’nda Rusya’da Türk iş dünyası ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Demirbilek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 3 Aralık Türkiye ziyaretinin çok anlamlı olduğuna vurgu yaptı. Türk girişimci, “Özellikle Türkiye ve Rusya arasındaki son 5 yılda gelişen ilişkiler son 500 yılının en yükselen hedefini içinde barındırıyor. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’nın Soçi kentine yaptığı bir ziyaret vardır, hatırlarsanız sayın Putin’le birebir görüşmeler yaptı. O görüşmelerden sonra stratejik ortaklık hedefi iki ülke arasında kuruldu. Tabi siyasi çevrenin bu hedefi koymasının, iş çevrelerine de çok olumlu yansıması oldu. Ben 21 senedir Rusya’da iş yapıyorum. Fakat son 5 yıldaki ivmeyi daha önce görmedim. Sberbank-Denizbank evliliği vesilesiyle İstanbul’da bir kokteyl oldu. Orada üst düzeyde iki ülke siyasileri ve işadamlarını görünce ilişkilerimizin altın çağına girdiğini fark ettim.” dedi.

resim tanımı girin

Rusya’da ESTA Group olarak temizlik ürünleri ve inşaat olmak üzere iki ayrı alanda faaliyette bulunduklarını ifade eden Demirbilek, “Biri hızlı tüketim, temizlik, kozmetik ürünleri alanlarında faaliyetimiz var. İmalat, dağıtım işi yapıyoruz. Yaklaşık 400 dağıtım kadromuz var. Rusya’da hem yerel hem de uluslar arası market zincirleri arasında müşterilerimiz var. Ayrıca inşaat işlerimiz var. Rusya’nın 7 ayrı bölgesinde şantiyelerimiz var. Oralarda yaklaşık 2 bin kişilik kadroyla faaliyetimizi sürdürüyoruz. Toplam 4 bin kişiye istihdam sağlıyoruz.” bilgisini verdi.

Rusya’nın geleceğine gayet olumlu baktıklarını ifade eden Türk girişimci, “Uluslar arası kurumların verdiği değerlendirmelere ve kendi gözlemlerimize baktığımızda Rusya’yı yıllık 3-4 oranda büyüdüğünü görüyoruz.” tespitinde bulundu.

Türk insanının Rusya’yı artık çok yakından tanıdığını ve öğrendiğini vurgulayan Demirbilek, “Buraya gelen Türk işadamlarımıza Rusya’nın yerel iş alışıkanlıklarının dikkate almalarını öneriyorum. Türkiye’deki iş disiplin ve deneyimlerimizi bu hususlarla birleştirdiğimiz zaman çok önemli gelişmeler kazanırız.” tavsiyesinde bulundu.