“Türkiye’nin KOBİ tecrübesini Rusya’ya taşımak istiyoruz”

183

Rusya Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Birliği (OPORA) Başkanı Aleksandr Breçalov, Türkiye ekonomisinin bel kemiğini oluşturan küçük ve orta ölçekli işletmeler tecrübesini Rusya’ya taşımak istediklerini söyledi. Türkiye’nin ekonomisinde yüzde 70’leri bulan KOBİ payı, Çin’de yüzde 60 ve ABD’de de yüzde 50 civarında bir paya sahip. Petrol ve doğalgaz ihracatçısı Rusya ise daha çok dev işletmeleri ile öne çıkıyor. Rusya ekonomisindeki KOBİ’lerin payı ise yüzde 21-22 seviyesinde.

Rusya Türkiye İşadamları Derneği’nin (RUTİD) Moskova Golden Ring Otelinde düzenlediği ve Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rıza Nur Meral’in konuk olduğu “2012 Yılının Değerlendirilmesi ve 2013 Yılında İş Dünyasının Beklentileri” adlı panelde yaptığı konuşmada Breçalov, iki ülke ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi gerektiğini, iş dünyasının tüm sorunları ile her zaman yakından ilgilendiklerini söyledi. Breçalov, “OPORA siz Türk işadamlarının Rusya’daki yardımcısı. Bazen Rusya’da sizleri incittiklerini biliyoruz. Bu durumda yardımcı olmaya hazırız. Bizim kapımız her zaman açık. Geleceğimizi de çok iyi görüyorum. Seneye yine Türkiye’ye tatile gideceğimden eminim.” dedi.

resim tanımı girin

Başbakanlık yerine RUTİD toplantısını tercih etti

Katılımcıların Rusya anlıyor olmasından memnun olan OPORA Başkanı, “Ben de bir dahaki sefere Türkçe konuşmaya çalışacağım. Türkiye’de kendimi evimde gibi hissediyorum. Orada çok dostlarım var. Tatil ya da iş ziyareti vesilesi ile Türkiye’de bulunduğumda dostlarım beni yalnız bırakmıyor. Dolayısı ile bugünkü görüşmeyi iptal edemezdim. İnanın başbakanlıktaki görüşmeye gitmedim. Çünkü Başbakanlığımız Allah’a şükür her zaman burada. Ama sizin gibi değerli katılımcılarla buluşmak ve konuşmak için her zaman bulmak bir az zor.” ifadelerini kullandı.

resim tanımı girin

Fenerbahçe ve Beşiktaş esprisi

OPORA’nın TUSKON’la partnerlik anlaşmasının formalite olmadığını, somut çalışmalar yaptıklarını belirten Breçalov, TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral’e hediye edilen Kremlin tablosu ile ilgili ilginç espriler yaptı. Resimde eksik bir şeyler olduğunu söyleyen OPORA Başkanı, “Gerçekten tabloda Rusya ve Türkiye’nin aynı karede yer almasını istiyorsak, bu durumda resimdeki araçların bazısı Fenerbahçe, Beşiktaş veya başka takımların renkleriyle süslenmeli idi.” dedi. Katılımcıların dakikalarca alkışladığı başkan, kendisine hediye edilen porselen vazo için de çanta esprisi yaptı. Breçalov Türkiye’den dönerken her zaman çok hediye aldığını, çantasında yer kalmadığını söyledi.

Türkiye tecrübesi KOBİ’ler açısından önemli

KOBİ’lerin Türkiye ekonomisinin bel kemiği sayılabileceğini, Türkiye’nin Rusya gibi zengin doğal kaynaklara bağımlı bir ekonomik yapısı olmadığını belirten OPORA Başkanı, “Türkiye’de KOBİ’lerin gelişimi çok zengin. OPORA olarak Rusya için bu tecrübeyi benimsememiz lazım. Artı, Rusya’da faaliyet gösteren Türk firmalarına kendi devletleri tarafından vergi ve başka konularda kolaylıklar sağlanmasını takdir ediyorum. Rusya’nın önemli bir piyasa olduğunu göz önünde bulundurursak, bu durumda Türkiye’nin kendi işadamlarına sağladığı bu kolaylıklar çok önem arz ediyor. İşte bu gibi verimli çalışmalar açısından Türkiye’nin söz konusu tecrübesinden yararlanmak lazım. Dolayısıyla Türk meslektaşlarımızla hem böyle bir işbirliğinden hem de Rusya’da iş yapmalarından çok memnunuz.” dedi.

resim tanımı girin

2013 Rusya için daha iyi olacak

Gelecek yıl petrol ve doğalgaz fiyatlarında herhangi bir düşüş beklemediklerini ve Rusya ekonomisi açısından da herhangi bir geriye gidiş öngörmediklerini ifade eden Breçalov, “Sosyal alanlarda destek oranları her geçen gün artıyor. Önümüzdeki yıllarda KOBİ’lere desteğin artmasını ümit ediyoruz. Türkiye tecrübesinin dikkate alarak, Rusya’da iş dünyası açısından zihniyet değişikliğine gitmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Türk iş adamlarına tavsiyeler

OPORA Başkanı Türk iş adamlarına şu tavsiyelerde bulundu: “Öncelikle buradaki TUSKON, RUTİD gibi Türk sivil toplum örgütlerine sırtlarını dayamalarını ve OPORA ile sıkı işbirliği yapmalarını tavsiye ediyorum. İşadamları kopuk şekilde faaliyet gösterirse karşılarına çok zorluklar çıkar. Ne yazık ki Rusya’da bugün bunlar yaşanıyor. Böyle toplantıların da görüş alışverişinde bulunulması açısından çok faydası var. İtiraf edeyim ki, henüz böyle ortak çalışmalarımız nadir oluyor. 2013’den itibaren ortak çalışmalarımızın sayısını artıracağımızı umuyorum. Ortak başarılarımızı tecrübe bağlamında paylaşalım. Bir de Moskova’ya kilitlenip kalmamak lazım. Bölgelere açılmak mutlaka şart.”

İş dünyası olarak Putin’in yanındayız

Rusya Devlet Başkanı sayın Vladimir Putin’in OPORA’nın 10’ununcu yıl ve yönetim değişikliği vesilesi ile kabulüne değinen Breçalov, “Ben her zaman Putin’in bir Başkan olarak Rusya ekonomisinin geliştirilmesinden yana politikalarını takdir ediyorum. Putin’in amacı güçlü ekonomiyle ülkeyi güçlü hale dönüştürmek. Kendisini eleştiren muhalif güçlere katılmıyorum. Bana göre bizim muhalefet de doğal değil, onların ülkenin yararına götürecek bir tezleri de yok. Biz iş dünyası olarak ülke ekonomisinin gelişmesi adına Putin’in yanındayız.” değerlendirmesinde bulundu.