TUSKON Başkanı Meral: Putin, Türk insanının gönlünü kazandı

3478

Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rıza Nur Meral, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in rahatsızlığına rağmen 3 Aralık’ta gerçekleştirdiği ziyaretin, Türkiye’ye verdiği önemin göstergesi olduğunu söyledi.

Rusya Türkiye İşadamları Derneği’nin (RUTİD) Moskova Golden Ring Otelinde düzenlediği “2012 Yılının Değerlendirilmesi ve 2013 Yılında İş Dünyasının Beklentileri” adlı panelde konuşan Meral, “Rus-Türk ilişkileri üçüncü ülkeye feda edilemeyecek kadar çok önemli bizler için. Çok hassas! Hani taşınacak eşyalar üzerinde şöyle yazarlar: Dikkat kırılacak eşya diye. İki taraf bence birbiri için aynı özelliği taşıyor. Türkiye ve Rusya birbirine değer veriyor. Örneğin Sayın Putin sağlık sorununa rağmen tüm görüşmeleri iptal ederek Türkiye’ye gelerek, gerçekten Türk insanının gönlünü kazandı. Duygularımızı pekiştirdi ve Rusya’nın aynı şekilde bizi önemsediğimizi ortaya koydu.” dedi.

resim tanımı girin

Siyasilerin ikili ilişkilere gereken önemi verdiğini belirten Meral, sıranın iş adamlarına geldiğini, mevcut potansiyeli en iyi şekilde değerlendirebilmenin yolunun aranması gerektiğini söyledi. TUSKON Başkanı, “Rusya’ya ilk kapılar açıldığı zaman 1991 yıllarında bazı ciddi hatalar yaptık. Hatalarımızı telafi etmemiz 20 yılımızı aldı. Rusya’da yeni Türk imajı yeni yeni toparlanıyor. İstediğimiz noktaya geldiğimizi henüz düşünmüyorum. Çünkü başka coğrafyada bizim imajımız Rusya’ya göre daha ötede. Peki neden? Oralarda eksiyle başlamadık. Biz bu noktada titiz davranıyoruz. Köprü oluşturduğumuz coğrafyalara düzgün firma ve insanları göndermeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

resim tanımı girin

Devlet, millet takım halinde çalışıyoruz

Rusya’da 15-20 yıldır iş yapan Türk girişimciler olduğunu memnuniyetle gözlemlediğini kaydeden Meral, “Türkiye’de biz bir takım halinde çalışıyoruz. Devletimiz, iş dünyamız ve STK’larımız önemli çalışmalara ve başarılara imza atıyoruz. Burada STK’ların rolü kesinlikle inkar edilemez. Sizlerin STK’lara ilginiz de çok anlamlı. Bu kuruluşlar ülkenin kalkınmasında çok önemli rol oynuyor. Çok büyük görevler ifade ediyorlar. Artık dünyada her şeyi devletten bekleme dönemi geçti. Demokrasi ve gelişmiş ülkelerde bu hep böyle. İnsanlar, kurumlar ve işadamları hep bir araya geliyor ve ortak hedefleri doğrultusunda hizmet vermek üzere birliktelik meydana getiriyorlar. Bu bağlamda sizler de bu çatının altındasınız. Bugün biz TUSKON’un Türkiye’nin küresel markası olduğunu söylüyoruz. Bir yılda yurtdışına 448 heyet gönderdik. Yaklaşık 7 bin iş adamı gönderildi. Yurtdışından 554 heyet, yaklaşık 11 bin insan ağırlanmış. Her gün 4 heyet gidiyor geliyor, hesaplarsak rakamları. Geçenlerde Bakan Ali Babacan kurulumuza gelmişti ve araştırdık ondan önceki gün yurtdışında 20 heyetimiz vardı. Bu Türkiye’nin dinamizmini gösteriyor. Türk iş insanı sadece elinden tutmayı bekliyor. Bir yol göstermeyi bekliyor, ondan sonrasını ise kendisi yapıyor. Ekonomi Bakanlığı, sağ olsunlar önümüze düşüyorlar. Başta Bakan Zafer Çağlayan olmak üzere, 250’e çıkarttıkları ekonomi müşavirlikleri birlikte her zaman yanımızda. Bunlar Türkiye’nin çok önemli değerleri.” şeklinde konuştu.

resim tanımı girin

Rusya’nın 300 milyar dolarlık ithalatında, Türkiye’nin payı 7 milyar

Rusya ile Türkiye arasında çok ortak yönler olduğunu, yanlış imajların da ortadan kaldırılması için sivil toplum örgütleri olarak mücadele ettiklerini belirten TUSKON Başkanı şu tespitlerde bulundu: “Rusya ile bu yıl 35 milyar dolar ticaretimiz olacak. Bunun 7 milyarı Rusya’ya yapılan satış. Bunun artması lazım. Çünkü Rusya dünyadan çok fazla mal alıyor. Geçen sene yaklaşık 300 milyar dolarlık mal aldı. Ancak Türkiye’den aldığı sadece 7 milyar. Burada tanınma, tanıtmanın, imajın ve çalışmanın eksik olduğunu düşünüyoruz. Her şey imaja yüklememek lazım, daha fazla çalışmak lazım. Rusya’ya yapılan ihracatın yüzde 60’ı Rusya’daki Türk firmalarının kanalıyla yapılıyor. Bu büyük bir rakam, hem iyi hem de kötü. Hem daha fazla çalışmamız lazım, satmamız lazım. Şunu da biliyoruz, bir kişinin taşıyacağı yük sınırlı. Rusları da bu ithalat işine sokmamız lazım. 300 milyar dolar hepimize yetecek rakam.”

resim tanımı girin

Rusya’nın ihracatında petrol ve doğalgazın yüzde 70’leri bulduğunu, hammaddeye bağımlı ihracat yapısını değiştirmek için çalıştığına dikkat çeken Meral, “Rusya’ya farklı ölçekli sanayilerin gelmesi lazım. Şimdi büyük otomotiv imalatçıları geliyor. Büyük şirketler geliyor ve Rusya’ya katkıları oluyor. Ama bunların katkı ve istihdamları sınırlı. Türkiye’de KOBİ’ler istihdamların yüzde 70’ini sağlar. Büyük bir dinamizm ve dünyada istisnai bir katılım. Ve üretimde ihracatta ağırlığı çok fazla. Şimdi bu birikimlerimizi Rus dost ve kardeşlerimize paylaşmamız lazım. Ve bizim ticaretten üretime geçmemiz lazım. Üretimi Rusya’da yapmamız lazım, Rusya dahil Gümrük Birliği, hatta Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri de hedeflememiz lazım. Ben sizleri Rusya’da üretmeye davet ediyorum.” çağrısında bulundu.

resim tanımı girin

Rusya’nın iş dünyasına bakışı olumlu yönde değişti

Rusya ekonomisinin yüzde 23’ünün Moskova olduğunu ve bölgelerde çok büyük fırsatların bulunduğunu ifade eden Başkan Meral, “Rusya ithalatını nerden yapıyor? İthalatının yüzde 48’i makina ve araç. Yüzde 15’i kimyasallar. Yüzde 14’ü giyim ve tarımsal gıdalar. Yüzde 6’sı tekstil. Bizi ilgilendiren kısım bunlar. Rusya’nın dış ticaretinde 198 milyar dolar cari fazlası var. Bunlar bize şunu ifade ediyor, arkadaşlar doğru bir yerdesiniz. Önümüzdeki dönem Rusya’nın daha parlak dönemi olacak. 1998 krizi Rusya’ya çok şey öğretti. Putin’in başkanlığındaki Rusya’nın daha iyi yönetildiğini görüyoruz. Rusya’nın iş dünyasına bakışı da olumlu yönde değişti. Şu anda sayın Putin’den kaynaklanan yatırımcıyı ve iş dünyasını destekleyen bir politikanın tanığı oluyoruz. Rusya dış ticaretinin yüzde 49’unu Avrupa Birliği ile yapıyor. Yüzde 11’ini Çin’le. Yüzde 6’sını Ukrayna ile. Yüzde 4,5’ini Belarus. Türkiye ise yüzde 4,2’lik bir orana sahip. Bunu artırmamız lazım. Biz TUSKON olarak sizlere kaynak ve ışık olmaya her zaman hazırız.” değerlendirmesinde bulundu.

100 milyar dolar toplam ticaret hacmine inanıyoruz

RUTİD Başkanı Esat Sarı da yaptığı konuşmada iki ülke arasında 100 milyar dolar olarak belirlenen toplam ticaret hacmi rakamlarına inandıklarını, Putin’in Türkiye ziyaretinin ardından yeni bir ivme ile iş dünyasının çalışmalarını artıracağını söyledi. Sarı iki ülkenin karşılıklı olarak doğrudan yatırımlardaki artışa dikkat çekti ve son dönemde Sberbank’ın 3,6 milyar dolara Denizbank’ı satın almasını ve 20 milyar doların üzerinde bir rakamla Mersin Akkuyu’ya inşa edilecek nükleer santral yatırımının Rusya’nın Türkiye’nin geleceğine olan güvenin işareti olarak gördüklerinin altını çizdi.

resim tanımı girin

Rusya kıymetli ortağımız

Cihan Haber Ajansı’na özel açıklamada bulunan Meral, Rusya’nın Türkiye’nin çok özel ortağı olduğunu, Rusya lideri Putin’in Türkiye ziyaretini de çok anlamlı bulduklarını söyledi. Meral, “Özellikle kısmı rahatsızlığına rağmen Putin’in Türkiye’ye gelmesi bize olan değer ve önemi ortaya koyuyor. Türk insanı ve iş dünyası bu ziyareti böyle algıladı. Son derece olumlu karşılandı ve bizler Türk işadamları olarak Türkiye’nin Rusya’nın kıymetli bir ticaret ortağı ve komşusu olduğunu düşünüyoruz. Diğer üçüncü ülkelerin bizim aramızı açmaması gerektiğini düşünüyoruz. Rusya da böyle düşünüyor ki bu geziyi gerçekleştirdi. Çok önemli anlaşmalara imza atıldı. Biz de iş dünyası olarak bu birlikteliğe katkı sağlamak için bize önemli görev düştüğüne inanıyoruz. Bu amaçla hızla buraya geldik. Burada önemli organizasyonlara katıldık. Bu akşam da 200’den fazla işadamı ile panelde birlikte olduk.” dedi.

resim tanımı girin

İş dünyası Rusya-Türkiye ilişkilerinin sigortası

RUTİD Başkanı Sarı da yaptığı değerlendirmede, “Rusya Dünya Ticaret Örgütü’ne girdikten sonra ticaret kanunları da değişmeye başladı. Dolayısıyla rekabetin daha da artacağı ve yatırımların daha da hızlanacağını düşünüyoruz. O yüzden biz de Türkiye olarak buna kayıtsız kalamayız. Bu yatırımların ön sırasında olmamız lazım. Potansiyelimizi iyi kullanmamız şart. Rusya’daki KOBİ’lerimize büyük iş düşüyor. Biz de KOBİ’lerimizi hızlı şekilde buraya getirmek istiyoruz. utin’in ziyaretini çok olumlu değerlendirdik. Türk-Rus ilişkileri artık üçüncü ülkeler tarafından etkilenmeyecek ve sağlam temellere dayalı. Burada iş dünyasının bu ilişkilerin sigortası haline geldiğini görüyoruz. Bizim de görevimiz 100 milyar dolarlık hedefi yakalamak, hatta öteye geçmek.” ifadelerini kullandı.

resim tanımı girin

Putin’in ziyareti psikolojik açıdan önemli

Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan da yaptığı değerlendirmede iki ülke arasında belirlenen hedeflerin içini doldurmak için RUTID, RTİB ve TUSKON gibi iş adamları örgütlerinin gayret içinde olduğunu vurguladı. Karaaslan, “Bu bir hizmet yarışı. Bundan çok mutluluk duyuyoruz, çok doğru bir karar. Çünkü hedeflerimiz var. Önümüzdeki 5 yılda 100 milyar dolar ticaret hacmine ulaşmamız lazım. Bu nasıl olacak? Çalışmalarla olacak. Putin’in ziyareti öncelikle çok önemli oldu. Psikolojik açıdan önemli. Çünkü Suriye konusu vardı, bu ziyaret Suriye’nin ikili ilişkilerde çok fazla yer kapsamadığını ortaya koydu. Gündem bile oluşturmadı, o çok önemliydi. İkinci olarak da bankacılık sistemi, enerji işbirliği ve özellikle Sberbank olayı bizim için mutluluk verici…” ifadelerini kullandı.