Putin'in Brüksel ziyaretinde gündem "2050 doğalgaz haritası"

111

Enerji konularının 21 Aralık'taki AB-Rusya zirvesinin önemli gündem maddelerinden biri olması bekleniyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de zirveye katılacak.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, zirvede AB'ye doğalgaz uluslararası doğalgaz boru hatlarıyla ilgili olarak gözden geçirilmiş bir anlaşma taslağı sunacaklarını açıkladı.

Novak, Rusya'nın anlaşmayla birlikte boru hatları için, AB'nin enerji şirketlerine, diğer şirketlere ait altyapılara erişim izni veren düzenlemelerinden imtiyaz almayı hedeflediğini söyledi.

Rusya, AB'deki düzenlemelerin Gazprom'un boru hattı ve doğalgaz depolama birimlerine yapacağı yatırımları dezavantajlı duruma soktuğunu söylüyor. Bu sebeple Rusya, üçüncü tarafların başta rotası büyük oranda Batı Nabucco ile çakışan Güney Akım olmak üzere boru hatlarına erişim sağlamasını istemiyor.

Ruslar, Brüksel'in bu boru hatlarına 'Trans-Avrupa Enerji Ağı' adı verilen bir statü vermesini, böylece boru hatlarının söz konusu düzenlemelerin dışında kalmasını istiyor.

AB şu ana kadar Gazprom'un desteklediği boru hatlarına öncelik verme konusunda çekimser davranıyordu. Novak ve Avrupa Komisyonu'nun enerjiden sorumlu üyesi Günther Oettinger, 12 Aralık'ta AB-Rusya Daimi Enerji Ortaklığı çerçevesinde Güney Kıbrıs'ta bir araya geldi. Toplantının ardından yapılan açıklamada tarafların, Ekim 2012'de Kuzey Akım'ın ikinci bölümünün hizmete girmesinden duydukları memnuniyet dile getirildi ve Aralık ayında Güney Akım projesinin başlatılmasının 'not edildiği' açıklandı.

Şartlar yerine gelirse imtiyaz olabilir

Oettinger'in sözcüsü Marlene Holzner, EurActiv'e yaptığı açıklamada 'Rusya'nın Kuzey Akım ve Güney Akım'ı görüşme kararından memnun olduk çünkü üye ülkeler Komisyon'dan, projeyle ilgili yaklaşımların koordine edilmesini istedi; örneğin hükümetlerarası anlaşmaları ve çevre etki değerlendirmelerini' dedi.

Holzner, AB serbestlik kurallarının, 'belirli şartlar yerine getirilirse', üçüncü tarafların erişiminin de dahil olduğu bazı imtiyazlara olanak tanıdığını söyledi.

Komisyon yetkilisi, 'Mevcut yasayı pragmatik bir şekilde yorumlamaya hazırız ve Rusya Federasyonu ile üçüncü enerji paketi çerçevesinde öngörülen imtiyazlar konusunda görüşmeler yürütüyoruz' dedi.

Güney Kıbrıs'ta yapılan toplantının ardından yayımlanan bildiride iki taraf da '2050'ye kadar ortak bir AB-Rusya Enerji Yol Haritası hazırlanmasına yönelik alınan aşamanın' ve bunun neticelendirilmesine yönelik görüşmeleri yürütmenin iki tarafın da çıkarına olduğunun altını çizdi.

'2050 doğalgaz yol haritası', Şubat 2011'deki AB-Rusya zirvsinin de programında yer alıyordu.

Holzner, 'Rusya'nın teklifini dikkate aldık ve değerlendireceğiz' dedi.