Rusya yüzde 3,5 büyümeyi yeterli bulmadı

43

Kurak geçen yaz mevsimi, başta Avrupa piyasaları olmak üzere enerji talebinde yaşanan düşüş ve faiz oranlarında artış nedeni ile Rusya, 2012’de planlanan büyümeyi sağlayamadı. Yüzde 3,5 ancak büyüyebilen Rusya gayri safi milli hasılası, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yüzde 5’in üzerinde belirlediği hedefin gerisinde kaldı. Rusya 2008 krizi ve durgunluk döneminin ardından 2011’de yüzde 4,3 büyüme sağlamıştı.

Rusya Başbakanlık basın merkezinden konu ile ilgili yapılan açıklamada, Başbakan Dmitri Medvedev’in gelecek yıl yavaşlayan ekonomik büyüme rakamlarını ele almak üzere ekonomi kurmaylarını toplayacağı belirtildi.

Rusya Ekonomi Bakanlığı 2013 büyüme rakamları açısından da çok olumlu değil. Gerekli tedbirler alınmazda 2013’te büyüme rakamları yüzde 3,5’in altına gerileyebilir. Yüzde 3’leri görme riski de var.

Medvedev’in toplantısına Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Şuvalov, Başbakan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç, Ekenomi Bakanı Andrey Belousov, Maliye Bakanı Anton Siluanov ve Merkez Bankası Başkanı Sergey Ignatyev katılıyor.

Kurulun gündeminde hammadde ihracatına dayalı ekonomik modelin çeşitlendirilmesi için alınacak önlemler var. Dış yatırımlar için teşvik paketleri, küçük ve orta ölçekli işletmeler için vergi indirimi, ihracatı teşvik programları ve altyapı projelerinin geliştirilmesi öncelikli konular arasında yer alıyor.

Kurul, devletin ekonomik yapıya daha az müdahalede bulunduğu liberalleşme adımlarının hızlandırılması ve başarılı bölgesel gelişim programlarının örneklendirilmesi ile ilgili adımları da değerlendiriyor.

Rusya Merkez Bankası, Ekonomi Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve diğer ekonomik kurullar arasında ekonomik uyumu sağlayacak mega-düzenleyici bir yapının kurulmasını da tartışıyor.