RUTİD Başkanı Sarı'dan yeni yıl mesajı

270

Rusya Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD) Başkanı Esat Sarı yeni yıl kutlama mesajı yayınladı:

Dünyanın bir çok bölgesinde, özellikle Avrupa'da dev ekonomilerin sallandığı, ülkelerin batma noktasına geldiği ve büyük değişimlerin yaşandığı 2012 yılını geride bırakıyoruz.

Dünyada yıldızı parlayan iki büyük dost ülke Rusya ve Türkiye, ekonomilerini rekabete dayalı değil bilakis birbirini tamamlayan yapıya sahiptirler.

Yakın bir zaman önce Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütüne dahil olması, Türkiye'nin bir yandan Avrupa Birliği ile paralel olarak gerçekleştirdiği reformlar, diğer taraftan uzak ve orta doğu ile ilgili geliştirdiği ikili ilişkiler, Rusya ve Türkiye'nin Dünya ekonomisindeki yerlerini ne denli sağlamlaştırdıklarını ispatlar niteliktedir.

Rusya ve Türkiye büyük hedeflere doğru ilerlerken karşılıklı olarak kendilerinde var olduğu güçlü yönlerini iki ülke arasında daha efektif kullanmaları bu dev iki ekonomiyi daha da büyütecektir. Özellikle Türk KOBİ'lerinin Rusya'da var olan büyük potansiyeli daha iyi değerlendirmeleri, Rusya'nın ise dünyaya açılırken çok geniş yelpazede üretim yapan ve pazarlayabilen Türk şirketleri ile daha kapsamlı iş birliktelikleri yapmaları iki ülkenin büyümesine çok katkı sağlayacağı kanısındayım.

Biz RUTİD olarak Rusya ve Türkiye arasındaki sosyal, kültürel, ekonomik alandaki çıkarlar için çalışıyor, karşılıklı konan hedeflere ulaşılması adına elimizden gelen gayreti gösteriyor ve göstermeye devam edeceğiz. Bu bağlamda Rusya ve Türkiye'de yatırım hedefi olan şirketleri RUTİD'e davet ediyoruz.

Yıllık yaklaşık 4 milyon turistin ağırlandığı, karşılıklı olarak kültürlerin tanıtıldığı, dostlukların akrabalıklara dönüştüğü, önceden hayalini bile kurmakta zorluk çekeceğimiz Rus Türk ilişkilerinin önünü gelecek yıllar adına çok parlak görüyorum.

2012 yılının son günlerini yaşarken yeni yıl 2013, Rus ve Türk halkları ve iş dünyası için dostluklarımızın artığı, yatırımların ve ticaretimizin bol ve bereketli olduğu sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yıl olmasını diliyorum.

RUTİD Yönetim Kurulu Başkanı ESAT SARI