İş Bankası 2050 perspektifinde Rusya'ya odaklanacak

322

Sınırötesi harekat stratejisini hızlandıran İş Bankası, Balkanlar'daki ikinci şubeyi Kosova'da açtı. Şimdiden 2050'nin resmini çeken banka, büyük balığı Asya, Rusya, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa'da gördü. Tüm planını yapan İş Bankası, ticaretin hızlandığı yerlere odaklanacak.

Almanya'daki iştirakinin Bulgaristan'da açtığı şubeden sonra Balkanlar'a Kosova'dan açılan İş Bankası, sınır ötesi genişleme faaliyetlerini hızlandırdı. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Kosova'nın başkenti Priştina'daki şubenin açılış töreni öncesinde konuştuk... ADNAN Bali sohbette, İş Bankası'nın önümüzdeki dönemde başta Azerbaycan ile Balkan ülkeleri ve Ortadoğu bölgesi gibi yakın coğrafyalar olmak üzere, Türkiye ile köklü ticari ve ekonomik ilişkileri bulunan bazı ülkelerde yeni inisiyatifler almasına yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

AVRUPA'NIN DOĞUSU

YAKIN coğrafyaya yaptıkları yatırımlarla güçlerini yurtdışına taşıdıklarını söyleyen Bali 'Türkiye ekonomisine ve ülkeye katkı yaratmaya devam ediyoruz ancak sınır ötesi genişleme faaliyetleri de bizim için önemli. Bu alanda hem iştirak edinme, hem de yurt- dışı şube açılışlarıyla devam ettiriyoruz' dedi. SOHBETE katılan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Erdal Aral da yaptıkları çalışma hakkında bilgi verdi. Aral, 2040-2050'ye kadar baktıklarını ve Asya, Çin ve Hindistan ön planda göründüğünü söyledi. Aral, şöyle devam etti: 'Kuzey Afrika ülkeleri ve Sahra altı ülkeler yine ön planda olacak. İş Bankası olarak Rusya'da genişleme hedefimiz var. Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya ihracat artıyor. Avrupa'ya azalıyor. Doğu Avrupa'da etkin bankacılığın yapılabileceği ülkelere bakıyoruz. Özellikle Doğu Avrupa'da fırsatlar var. Polonya ve Çek Cumhuriyeti örneklerden. Gana, Angola Afrika'da fırsat sunan ülkeler.'

Azerbaycan'da banka almak için görüşmeler sürüyor

İş Bankası'nın sınır ötesi faaliyetlerinde en çok merak edilen konu Azerbaycan'da banka almaya yönelik sürdürülen pazarlığın ne aşamada olduğu... Bali'ye Azerbaycan'ı sorduk. Azerbaycan'da hükümetin bankalara sermaye artırma zorunluluğu getirdiğini hatırlatan Bali 'Azerbaycan'da 44 banka var ama 20-23 banka arasında konsolidasyon bekleniyor. Bu süreçte görüşmelerimiz sürüyor' dedi. Bali, hangi aşamada olduklarını belirtmedi ancak kulislerde iki bankayla yürütülen görüşmelerde son aşamaya geldiği konuşuluyor. Çin'e yönelik çalışmalarıyla ilgili ise Bali 'Şube mi açılacak, banka alarak mı açacağız, değerlendiriyoruz' dedi.

Bankanın yurtdışı faaliyetlerinin konsolide bilanço içindeki payı aktif büyüklükte yüzde 14, kredide yüzde 7 mevduatta ise yüzde 8.7'ye ulaştı.

Rusya'da 14 Avrupa'da 18 şube var

İş Bankası'nın sahibi olduğu İşbank Rusya, 14 şube ile faaliyet gösteriyor. İşbank AG de Almanya'daki 13 şubesinin yanı sıra Fransa, Hollanda, İsviçre ve Bulgaristan'la birlikte toplam 17 şubesi var. İş Bankası'nın ayrıca KKTC'de 14, Londra, Bahreyn, Erbil ve Gürcistan'da birer şubesi, Çin'de ve Mısır'da da temsilcilikleri bulunuyor.

Avrupa'nın en genç ülkesi Kosova'da...

İş Bankası, Avrupa'nın en genç ülkesi olan Kosova'nın başkenti Priştine'de şube açtı. Şube, başta Kosova'da faaliyet gösteren Türk firmaları olmak üzere kurumsal ve ticari bankacılık ağırlıklı hizmet verecek.Priştine şubesinin açılışına; Genel Müdür Adnan Bali, Türkiye'nin Kosova Büyükelçisi Songül Ozan, Kosova Başbakan Yardımcısı Mimoza Kusari Lila ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar katıldı. Adnan Bali törende, Kosova'da bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek iki ülke arasındaki ortak tarihi geçmiş ve kardeşlik bağlarının önemine dikkat çekti.

Riskli diyen ABD tahvili alsın!

KUZEY Irak'ta Erbil'de şubesi olan İş Bankası'nın Bağdat'taki şubenin ise inşaatı sürüyor. Kuzey Irak ile merkezi hükümet arasındaki gerginlik nedeniyle Bağdat'ta risk görüp görmediklerini sorduğumuzda Bali, şu yanıtı verdi: 'Risk her yerde var. Risk almak istemeyen gitsin ABD tahvili alsın. Ama biz Irak'ta büyük bir potansiyel olduğunu düşünüyoruz.'