Rusların yüzde 30’u tasarruf yapıyor

165

Rusya Kamuoyu Araştırma şirketi VTsIOM’un yaptığı çalışmaya göre, Rusların yüzde 30’u tasarruf yapıyor. Bunlardan yüzde 29’unun amacı ise ev sahibi olmak.

Araştırmaya göre, vatandaşların yüzde 67’si parasını tasarruf etmiyor. Parasını biriktirenlerin yüzde 35’ini yaşlılar, yüzde 36’sını yüksek eğitimli insanlar, yüzde 47’sini ise Moskovalı ve St.Petersburglular oluşturuyor.

Ankete katılanların yüzde yüzde 24’ü “kara gün”, yüzde 23’ü tedavi, yüzde 15’i eğitim, yüzde 13’ü tatil, yüzde 12’si otomobil satın almak ve yüzde 11’i de olası işsiz kalacağı gün için biriktiriyor.

Vatandaşların yüzde 8’i pahalı eşyalar, yüzde 7’si toprak, yüzde 4’ü özel iş ve yüzde 3’ü ek geliri için biriktirdiğini belirtti.

Rusların yüzde 55’i en güvenli yatırımın gayrimenkul satın almak olduğunu ifade etti. Yüzde 24’ü altın satın almaktan yana olurken, yüzde 29’u bankada hesap açılması, yüzde 15’i paranın ruble (Rus döviz) ile biriktirilmesi, yüzde 7’si yabancı döviz alınarak muhafaza edilmesinden yana.

Yüzde 6 emekli fonuna para yatırılmasını önerirken, yüzde 3 de yatırım fonuna para aktarılmasından yana olduğunu kaydetti.