Rus arama motoru Yandex, Türkiye pazarının çeyreğine gözünü dikti

348

Yandex Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Türkiye internet arama pazarında 5 yıl içinde yüzde 30'luk pazar payına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Yalçındağ, Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen ve küresel çapta dijital dünyanın geleceğinin tartışılıp şekillendirildiği en önemli konferanslardan biri olan DLD (Digital-Life-Design) 2013'e katıldı.

'YANDEX'İN YILI OLACAK'

Etkinlikte konuşan Yalçındağ, göreve başladığı Temmuz 2012'den bu yana Yandex Türkiye'nin marka bilinirliğiyle birlikte, ürün ve hizmetlerinin kullanımında gözle görülür bir artış kaydedildiğini ve bunun henüz başlangıç olduğunu ifade etti. Dünyanın önde gelen medya, internet ve telekomünikasyon şirketleri yöneticileri ile yatırımcılarının katıldığı öğlen yemeğinde konuşan Mehmet Ali Yalçındağ, Yandex'in Türkiye'deki ilerleyişiyle ilgili şunları söyledi: "2012'nin son birkaç ayı içerisinde heyecan verici bir şekilde yol aldık, 2013'te de çok çalışacak, hızla ilerleyeceğiz. Bu yıl Yandex'in yılı olacak. Bundan 4-5 yıl sonra burada yeniden konuşma yapmaya davet edilecek olursam, Yandex'in Türkiye'de yüzde 25-30 pazar payına ulaştığını müjdeliyor olacağıma inanıyorum."

'ÇOK ŞANSLIYIZ'

Aynı etkinlikte konuşan Yandex CEO'su Arkady Volozh yerelleşmeye verdikleri önemi vurgulayarak, şirket olarak bu alanda Türkiye'deki ilerleyişlerinden memnun olduklarını aktardı. Volozh şöyle konuştu: "Teknoloji, dünyanın her yerinde aynıdır, bir ülkeden diğerine rahatlıkla götürebilirsiniz. Önemli olan, gittiğiniz ülkede, orayı ve insanlarını iyi tanıyan, medya konusunda tecrübeli birini bulmak ve teknolojinizi insanlarla bir araya getirmeyi, sevdirmeyi başarmaktır. Bu konuda doğru kişiyi bulduğumuza inanıyor ve çok seviniyorum. Yollarımızın Mehmet Ali Yalçındağ ile kesişmesinden dolayı çok şanslıyız" dedi.

BİRİNCİ YILINDA PAZARIN YÜZDE 1'İNİ ALDI

2012 yılının eylül ayında Türkiye'deki 1'inci yılını kutlayan Rusya merkezli Yandex, aynı tarihte Türkiye'deki internet pazarında yüzde 1'lik pazar payına eriştiğini açıklamıştı.