Rusya'da Türk tekstilciler perakende sektörünü masaya yatırdı

520

Rusya Türkiye İşadamları Birliği (RTİB) Rusya'da faaliyette bulunan Türk şirketlerine öncülük yapmaya devam ediyor. Sektörel bazlı toplantılara devam eden RTİB, Başkan Naki Karaaslan öncülüğünde perakende temsilcilerini bir araya getirdi. Sektörün sorunlarının masaya yatırıldığı toplantı ile ilgili RTİB'den yapılan açıklama şu şekilde:

1- Sertan Akay - COLIN'S 2- Bahadır Baştüzel - COLIN'S 3- Emre Duru - U.S. POLO & CACHAREL 4- Ardahan Arda - GAP & B.REPUBLIC 5- Sendal Iljazi - MARK'S AND SPENCER 6- Burak Karaarslan - LACOSTE 7- Ali Muslumanoglu - LACOSTE 8- Yakup Ali Şentürk - ADIL ISIK (ADL) 9- Akın Aydın - ADIL ISIK (ADL) 10- Volkan Ergün - GIOVANE GENTLE & NETWORK & PERSPECTIVE 11- Halil Mutlu - GIOVANE GENTLE & NETWORK & PERSPECTIVE 12- Barbaros Ozsaygılı - BOSCA GROUP 13- Özgür Sezginer - LC WAIKIKI 14- Selim Cinci - LC WAIKIKI 15- Okan Yavaş - MOTOR JEANS 16- Ilgar Aliev - LTB 17- Mehkman Babaev – AMN

1- Türkiye'den Rusya İklim Şartlarına Uygun Ürün Desteği :

Rusya pazarında iş yapan birçok marka yöneticisi Türkiye'deki üretici ve tedarikçilerin kendi şirketleri dahi olsa maalesef doğru ürünü doğru zamanda temin ederek Rusya'ya sevk etmek konusunda problem yaşadıklarını belirttiler. Burada en büyük problemin Türkiye ile Rusya arasındaki iklim şartlarındaki farklılıkların yeterince dikkate alınmaması önemle ifade edildi. Türkiye'deki birçok üretici grup sezonluk üretim planları içerisinde Rusya'nın henüz oran olarak istenilen düzeyde olmayışı veya standart programlarının dışında ürün talebine sıcak bakmayışının bunun altında yatan en önemli sebep olduğu vurgulandı. Ancak aynı şirketlerin Rusya'da görev yapan yöneticileri bu sebepten dolayı ciro ve satış kayıplarına uğradıklarını altını çizerek ifade ettiler.

2-Türkiye-Rusya Arasındaki Lojistik ve Sevkiyat Program Hızı:

Türkiye'den Rusya'ya gönderilen ürünlerin istenilen noktalara doğru ve hızlı olarak ulaştırılmasında sorun yaşandığı ve bu yüzden rekabette diğer yabancı markalara karşı geri kalındığı belirtildi. Burada Rusya coğrafyasının büyüklüğü, şehirler arasındaki zaman dilimi farklılıkları ve ulaşım imkanlarının özellikle uzak bölgelerde kısıtlı oluşunun sezon içerisinde ürünlerin farklı zamanlarda satışına yol açtığı ifade edildi. Burada ürün planlama ve lojistik operasyonunun önemine vurgu yapılarak INDITEX gibi ünlü grupların bu konudaki başarısının örnek alınması gerektiği belirtildi.

3-'2009 Yılındaki Global Kriz' Sonrasında Son 3 yılın Değerlendirilmesi:

Toplantıya katılan marka temsilcileri içerisinde Rusya'ya yeni gelen firmalar dışında 2010 yılı itibariyle kısmen başlayan iyileşmenin devam ettiği ve çoğu firmanin 2012 yılı içerisinde %20-30 aralığında 2011'e göre büyüme sağladığı ifade edildi. Ancak Rusya ekonomisindeki mevcut dinamiklere değinilerek 2013 ve 2014 yıllarındaki muhtemel büyümelerin aynı oranda beklenilmediği belirtildi. Rusya'da her geçen gün artan rekabet gücüne karşılık uzun vadeli projelerin ve Rusya pazarına uygun doğru kolleksiyon/ürün ve fiyat ile pazarda yer almanın sağladığı avantajlara vurgu yapıldı.

4-Rusya'da Önümüzdeki Döneme Ait Hedefler:

400'e yakın mono brand mağaza, 200'e yakın multi-brand mağaza ve toptancı ağına sahip marka temsilcilerinden oluşan katılımcılar önümüzdeki dönemde satış ağlarını başta Moskova ve St.Petersburg olmak üzere Rusya'nın diğer bölgelerinde (özellikle 1 milyon ve üzeri nufusa sahip şehirlerde) genişletmeye devam edeceklerini belirttiler. Bunun için özellikle mevcut ve açılacak olan doğru lokasyondaki Avm'lerin öncelikli hedef olduğu ifade edildi. Ayrıca ortak e-ticaret projeleri ile Rusya'daki satış hedeflerinin artırılacağı ve bu projelerin en kısa zamanda hayata geçirileceği vurgulandı.

RTİB İCRA KURULU