Rusya’da kapitalizm gayri safi milli hasılanın üçte ikisine mal oldu

145

Rus oligark Oleg Deripaska Rusya’da Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından kapitalist sistem kurma çabalarının ülke gayri safi milli hasılasının üçte ikisine mal olduğunu söyledi. Deripaska’ya göre başarısızlığın arkasında serbest piyasa ekonomisi ve kapitalistlerin olmaması yatıyordu.

Davos’ta gerçekleşen Dünya Ekonomik Formu çerçevesinde RT’ye özel açıklamada bulunan Deripaska, “Rusya, sadece Moskova değil. Rusya’da sadece hammadde sektörü yok. Vladivostok’tan St. Petersburg’a kadar geniş bir coğrafyada tarımdan IT’ye kadar bir çok sektörde büyük fırsatlar var. Elbette bizim çok iyi bir finans sektörümüzün olması gerekiyor. Para piyasaları gelişmeli…” dedi.

1990’lı yılların başında acı bir tecrübe yaşandığını kaydeden Rus oligark, “Demokrasi bile olmadan kapitalizmi inşa etmeye kalktık. Kimsenin demokrasi ile işi yoktu. Hiç kimse piyasa ekonomisi, özel müteşebbis hakkında bilgi sahibi değildi. Özel yatırım nasıl olacak bilmiyorduk. Başarısız olduk. Ülkenin gayri safi milli hasılasının üçte ikisini kaybettik.” tespitinde bulundu.

Şimdilerde yine 90’larda yaşanan hatanın tekrarlandığı eleştirisi getiren Deripaska, “Biz şimdi ülkemizi yine serbest piyasa şartlarını oluşturmadan kalkındırmak istiyoruz. İnovasyon ve Dünya Ticaret Örgütü üyeliği avantajlarını istiyoruz. Kapitalin ülkedeki maliyeti başka ülkelerle kıyaslanamayacak seviyede. Almanya, ABD ya da Güney Kore ile rekabet edeceğiz. Kapitalin ülkemizdeki maliyeti, ABD’den dört kat, Kore’den üç kat daha pahalı. Bu bize fırsat sunmuyor. Bu yabancı yatırım, yabancı medya ya da analist değil. Bu bizim ev ödemiz. Biz henüz buna başlamadık.” eleştirisi getirdi.