IMF'den Rusya'ya nakit giriş uyarısı

104

Rusya ekonomisi geçen yılki büyüme rakamlarıyla 2009 yılındaki daralmadan bu yana en yavaş büyümeyi gerçekleştirdi.

Yüksek petrol fiyatlarıyla cari açığını kapatan Kremlin, ekonomiyi daha da canlandırmak için faiz oranlarının düşürülmesinden yana. Ancak merkez bankası parasal genişleme taraftarı değil.

2011 yılında yüzde 4,3 artan Rusya’nın gayri safi yurtiçi hasılası geçen yıl yüzde 3,4’e düştü. Moskova’nın bu yılki büyüme tahminleri yüzde 3,5. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ekonomik büyümeyi sürdürmek için altyapı yatırımlarını artıracakları mesajını verdi:

“Eğer daha rekabetçi olmak ve sosyal sorunlarımızı çözmek istiyorsak, ekonomimiz küresel ekonomiden daha hızlı büyümeli. Geçen yılın son iki çeyreğinde Rus ekonomisi yavaşladı. Bu da yıllık sanayi üretiminin ortalama yüzde 2 düşüşüyle sonuçlandı. Ayrıca bu dönemde kurumsal yatırımlar da düştü.”

Bu arada Uluslararası Para Fonu (IMF) Rusya’yı parasal genişlemeye karşı uyardı. Parasal genişlemenin ithalat artışı ve döviz kurunun yükselişiyle sonuçlanacağını belirten IMF, Kremlin’in özelleştirmeye yoğunlaşması gerektiği vurguladı.

Petrol ve doğalgaz gelirinin hariç tutulmasıyla cari açığın yüzde 10’un üzerine çıktığı Rus ekonomisi kırılgan yapısını sürdürüyor.