Rus dericiler Türkiye'de

307

Rusya Federasyonu’nun önemli deri ve deri mamulleri ithalatçısı ve perakendecisi olan beş firma, Egeli deri ve deri mamulleri ihracatçısı 65 firmayla ikili görüşmeler yaptı. Egeli deri ihracatçıları, Türkiye’nin deri ve deri ürünleri ihracatında birinci sırayı alan Rusya’dan ithalatçıları ağırlamaya devam ediyor.

Kasım 2012’de Rus Deri Alım Heyeti düzenleyen Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği, iki ay aradan sonra tekrar Rus deri ve deri mamulleri ithalatçılarını ağırladı. Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) organizasyonunda 31 Ocak-1 Şubat 2013 arasında devam eden programda Rusdel, Obuvnaya Nakhodka, Fashion House, Ivagio ve Gregory firmalarının üst düzey yöneticileri, deri alımları için İzmir ve çevresindeki 65 firmayla EİB’de biraraya geldi. Egeli deri konfeksiyon, saraciye ve ayakkabı ihracatçıları, Rus ithalatçılarla 100 civarında ikili görüşme yaptı.

Görüşmelerden önce düzenlenen toplantıda özel nitelikli alım heyetinin öneminin altını çizen Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Galiko, “Türkiye’nin deri ve deri mamulleri ihracatında Rusya’nın birinci ülke olması, deri ihracatımızı arttırmamız için bizi motive eden bir husustur. Ege Bölgesi’nden en fazla deri ürünleri ihraç edilen ülkeler arasında Rusya dördüncü sırada. 2013 yılında da Rusya’ya ihracatımızın artmasını hedefliyoruz ve orta vadede Ege Bölgesi’nde 50 milyon dolara ulaşmayı amaçlıyoruz.” diye konuştu. Rusya’da Türk deri ürünlerinin bilinirliğinin yüksekliğinin önemli bir avantaj olduğunu vurgulayan Galiko, alım heyeti kapsamında ihracatı daha da arttırarak Ege Bölgesi’ndeki düşüşün önüne geçmek istediklerini dile getirdi.

Türkiye, 2011 yılında 1 milyar 479 milyon dolarlık deri ve deri ürünleri ihraç ederken Rusya, 332 milyon dolarla en çok ihracat yapılan ülke oldu. Deri ve deri ürünleri ihracatı, 2012 yılında yüzde 8,5 artışla 1,6 milyar dolara çıkarken Rusya’ya yüzde 31’lik artışla 436 milyon dolara ulaştı. Böylece deri ve deri ürünleri ihracatında Rusya’nın payı yüzde 27 seviyesi çıktı.