Temel Kotil, Rusya’da Türk girişimcilere hitap edecek

166

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, Rus Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) konuğu olarak Moskova’ya geliyor. RTİB’in ‘zirve Sohbetleri’ne katılacak Kotil, iş adamlarına hitap edecek.

RTİB’in klasikleşen zirve programının 9 Şubat Cumartesi günü saat 15:00’da Moskova Lotte Hotel’de yapılması planlanıyor. RTİB yönetim kurulu tüm işadamlarımızı programa davet ediyor.

Temel Kotil kimdir?

Doç. Dr. Temel Kotil, Türk Hava Yolları Genel Müdürü

1959 yılında doğan Kotil, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak Mühendisliği bölümünden 1983 yılında mezun olmuş, 1986'da ABD'nin Ann Arbor kentindeki Michigan Üniversitesi'nin "Uçak Mühendisliği" bölümünde yüksek lisansını, 1987'de de aynı üniversitede Makine Mühendisliği dalında ikinci yüksek lisansını, 1991’de de yine Michigan Üniversitesinde “Makine Mühendisliği" bölümünde doktorasını tamamlamıştır.

Kotil, 1991-93 yılları arasında İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Havacılık ve İleri Kompozit Laboratuarlarının kuruculuğu ve yöneticiliğini yapmıştır. İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Yardımcı Doçent ve Doçent olarak hizmet veren Kotil, aynı fakültede Bölüm Başkan Yardımcılığı, ve 1993-94 yıllarında da Fakülte Dekan yardımcılığı görevlerini yürütmüştür.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı olarak görev yaptıktan sonra, 2001 yılında ABD'de Illinois Üniversitesinde misafir profesör olarak hizmet vermiş ve daha sonra New York'ta AIT Inc'de Araştırma ve Mühendislik Bölümü Başkanlığını yürütmüştür.

2003 yılında THY’deki kariyerine Teknik Genel Müdür Yardımcısı olarak başlayan Kotil, 2005 yılında THY Genel Müdürlüğüne atanmıştır. 2006 yılında IATA Yönetim Kurulu Üyeliğine, 2010 yılında da Avrupa Havacılık Birliğinin (Association of European Airlines-AEA) yönetim kurulu üyeliğine seçilmiştir.

Evli ve dört çocuk babası olan Kotil’in birçok araştırma ve bilimsel yayını var.