Sberbank, Denizbank’ı aldı, 3,5 milyar dolar değerlendi

347

Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank’ın Türkiye’den Denizbank’ı satın alması şirketin değerini artırdı. The Banker dergisi ve Brand Finance dergisi tarafından yapılan çalışmaya göre Sberbank, en değerli 500 banka arasında Avrupa’da ikinci, dünyada ise 11’inci oldu. Sberbank’ın ticari değeri 1 yılda 3,5 milyar dolar arttı.

Araştırmalar sırasında bankaların sermaye miktarı, gelirleri, piyasadaki payı, ticari markasının yayılma cografyası, önümüzdeki 5 yıl için tahmin göstergeleri ve pek çok diğer göstergeler hesaba alındı. FBK Rus danışmanlık şirketi ekonomi-hukuk okulu genel müdürü Sergey Pyatenko, Rusya’nın Sesi radyosuna verdiği demeçte sözü geçen tüm göstergeler bakımından Rusya’da Sberbank’ın benzeri olmadığını belirtti. Pyatenko’nun radyoya yaptığı açıklamalar şu şekilde:

Sberbank Rusya’da bankacılık sektörünün üçte birini oluşturuyor. Rusya’daki tüm diğer bankalar çok geride kaldı. Doğaldır ki uluslararası kredi derecelendirme notları bakımından da Sberbank pekçok bankaları geride bırakacak. Sberbank’ın bir yıl içinde 20. yerden 13. yere ulaşması, bu bankanın gelişme eğilimini yansıtıyor.

“Alpari” şirketinden analist Mihail Krılov’un kanısınca Sberbank’ın iyi finansal göstergeleri ve faaliyetleri hususundaki olumlu tahminlerin uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tarafından doğrulanması, Sberbank’ın dünyanın en değerli 500 banka markası listesinde 7 sıra yükselmesi olanağını veren başlıca faktör oldu. Mihail Krılov Rusya’nın Sesi radyosuna verdiği demeçte şunları söyledi:

2012-de Sberbank’ın saf faiz getirisi %23 ve saf komisyon gelirleri %12 arttı. Bankacılık hizmet ve işlemleri için ücret ve masraflar itidalle artıyordu. Vergiler ödenmeden önce bankanın gelirleri, 440 milyar Ruble yani 14 milyar Dolardan fazla oldu. Doğaldır ki böyle göstergeler gözden kaçamazdı.

The Banker dergisinin değerlendirmelerine göre Sberbank Avrasya’da yalnız BNP Paribas Fransız bankasından geri kalarak ikinci yere çıktı. Bu, ayrıca,geçen yıl Sberbank’ın Dexia Fransa-Belçika grubundan Avusturya’daki ve Rusya’daki şubeleri ile Denizbank’ı satın alması sayesinde mümkün oldu. Mihail Krılov sözüne devamla şunları söyledi:

Sberbank Avrupa’da ikinci yere ulaştı. Çünkü ticari markasının bedelinin önemli kısmı bu bölgede toplandı. Geçenlerde Sberbank ek olarak hisse senetlerinden satın aldığı bazı ülkelerde kendi markası altında faaliyet yürütmeye başladı. Bu da belirli rol oynadı.

Dünyanın en değerli 500 banka markası listesine Sberbank’ın yanı sıra 7 Rus finans şirketi alındı. ABD’den Wells Fargo, dünyanın lideri oldu. En değerli 10 banka markası arasında 5 Amerikan bankası, iki Çin bankası, İngiltere, Fransa ve İspanya’dan birer banka yer aldı.