Rusların tercihi Türk gelinliği

289

Avrupa’nın en büyüğü olan IF Wedding Fashion–İzmir Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı kapsamında gelinlik alım heyeti organizasyonu düzenlendi. Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB)’nin organizasyonuna 20 Türk gelinlik, abiye ve damatlık üreticisiyle Rusya ve Azerbaycan’dan yedi ithalatçı firma katıldı. Program çerçevesinde firmalar ,200’ün üzerinde ikili iş görüşmesi yaptı.

Alım heyeti programını değerlendiren EHKİB Başkanı Emre Kızılgüneşler, Türk gelinlik sektörünün Rusya ve Azerbaycan’a ihracatını arttırmak istediğini söyledi. Özellikle Rusya’nın sektör açısından hedef pazar konumunda olduğunu belirten Kızılgüneşler, IF Wedding Fashion İzmir kapsamında beşinci defa gelinlik alım heyeti düzenlediklerini kaydetti. Geçen yıllarda Ürdün, Tunus, Fas, Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail’den alıcıları ağırladıklarını hatırlatan Kızılgüneşler, Türk gelinlik sektörünün bu alım heyetleri sayesinde ihracatta ciddi sıçrama gösterdiğini dile getirdi. Kızılgüneşler, “Bu yılki organizasyona Rusya ve Azerbaycan’dan yedi alıcı katıldı. Gelinlik, abiye ve damatlık üreten 20 ihracatçı firmamız, 200’ün üzerinde ikili görüşme yaptı. Rusya ve Azerbaycan’a ihracatta ciddi artış bekliyoruz.” dedi. Rusya ve Azerbaycan’dan gelen firmalar, fuarda stantları gezdikten sonra bazı fabrikalarda incelemelerde bulunacak.

TÜRKİYE’DEKİ GELİNLİK ÜRETİMİNİN YÜZDE 70’İ İZMİR’DE YAPILIYOR

Türkiye’de gelinlik ve damatlık üretim merkezinin tartışmasız İzmir olduğunu savunan Kızılgüneşler, şöyle devam etti: “Yakın zamana kadar yurtiçi üretime odaklanan gelinlik sektörü, IF Wedding gibi öncü girişimlerle ihracat kapılarını zorlamaya başladı. İZFAŞ ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği’nin başarılı çalışmalarıyla fuar ciddi bir gelişim gösterdi. Gelinlik ihracatı, hazır giyim ve konfeksiyon ihracatımız açısından gelişime açık. Amacımız, gelinlik ve damatlık üretiminde lider olan İzmir’in ihracatta da lider konuma gelmesini sağlamak.”

KAYIT PROBLEMİ EHKİB’İN GAYRETLERİYLE ÇÖZÜLDÜ

Gelinlik ihracatıyla ilgili gümrük tarife istatistik pozisyonu (GTİP) numarası olmadığı için gelinlik ihracatıyla ilgili verilerin sağlıklı olarak kayda alınamadığını anlatan Emre Kızılgüneşler, “Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin gayretleriyle Ekonomi ile Gümrük ve Ticaret bakanlıkları işbirliğinde gelinlik ihracatıyla ilgili GTİP numarası tanımlandı. Bakanlar Kurulu’nun 2012/4074 sayılı kararı ile 30 Aralık 2012 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren yeni uygulamayla gelinlik ihracatı kayıtları daha sağlıklı tutulabilecek. Gerek pazar dağılımının analizi gerekse ihracatta yeni hedeflerimiz için önemli bir veri kaynağı oluşturacak.” diye konuştu.