Rusya’da yasal olmayan para trafiği 750 milyar dolar

134

Rusya’da 1994 yılından bu yana yasal olmayan yollarla ülkeye giren ve çıkan paranın toplam 750 milyar doları bulduğu açıklandı. Washington merkezli yasal olmayan ticaretle mücadele kuruluşu Global Financial Integrity’nin (GFI) hazırladığı rapora göre, Rusya’da yasal olmayan rakam neredeyse ülkenin gayri safi milli hasılasının yarısına ulaşıyor.

GFI Genel Direktörü Raymond Baker yaptığı açıklamada, “Rusya yasal olmayan para giriş çıkışı nedeni ile ciddi manada zarar görüyor. Ülkenin sağlık sistemine, eğitimine ve alt yapısına yatırılması gereken milyarlarca dolar kayboluyor.” dedi.

“Rusya: Yasal olmayan mali akış ve yer altı ekonomisinin rolü” başlıklı raporda, 1994-2011 yılları arasındaki toplam miktarın 764,3 milyar doları bulduğu kaydedildi. Ülkeden çıkan rakam 211,5 milyar dolar, giren rakam ise 552,9 milyar dolar.

Rapora katkıda bulunan uzmanlardan Dev Kar’a göre bu rakamlar fazlası ile temkinli olarak ele alındı. Faturalarda bilinçli eksik gösterme ya da diğer mali sorunlu işlemler bu rakamlara dahil edilmedi. Yine bu rakamların içinde uyuşturucu trafiği, insan ticareti ve diğer yasal olmayan aktiviteler yer almıyor.

Rapora göre G-20 ülkeleri arasında öncü ekonomilerden biri olan Rusya açısından bu rakam endişe verici seviyede. 68 sayfayı bulan raporda Kar ve diğer uzmanlar, Rusya hükümetinin yasal olmayan ticareti küçültme konusunda başarısız olması durumunda, ülke bütünlüğü ve istikrar açısından ciddi sorunlar yaşanabileceği uyarısında bulunuyor.

Raporda, IMF verilerine göre 2009-2011 yılları arasında Kıbrıs Rum Kesimi’nden Rusya’ya yönelen dış yatırım miktarının 128,8 milyar doları bulması bunun açık örneği olarak gösterildi. Bu rakam Rumların toplam gayri safi milli hasılasından beş kat daha fazla. Kar raporunda Rum Kesimi’ni Rusya’nın yasal olmayan parasını temizleyen para aklama makinesine benzetti. Vergi cenneti olarak görülen İsviçre dahil Avrupa bankalarındaki off-shore hesapları bu tür para giriş çıkışları için kullanılıyor.