Rus Bakan: Samsun-Kavkaz’da ulaşım on kat daha ucuz olacak – ÖZEL

215

Samsun – Kavkaz Demiryolu Feribot hattının açılış töreni için Türkiye’ye gelen Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov, Cihan Haber Ajansı’na özel açıklamalarda bulundu. Sokolov, Samsun – Kavkaz demiryolu feribot hattı ile yük taşımacılığının karayolu taşımacılığına göre 10 kat daha ucuz olduğunu söyledi.

Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımları ile Samsun-Kavkaz Demiryolu Feribot hattının açılışı gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarının ardından her iki ülke bakanlarının katımıyla kurdele kesildi ve daha sonra yük dolusu vagonlar gemiye yüklendi. Bakan Sokolov, bugün Samsunda imzalan sözleşmenin Türkiye – Rusya arasında hızlı gelişen ilişkilerin en somut örneği olduğunu söyledi. Samsun – Kavkaz Demiryolu Feribot hattı anlaşmasının 2010 yılında yapıldığını hatırlatan Sokolov, test denemelerin başarıyla tamamlandığını belirtti. Sokolov, “Emin bir şekilde söyleyebiliriz ki artık geri adım atma dönemi geride kaldı. Bu hat ile yük taşıma işlemleri artacak.” dedi. Hat üzerinden ulaşımın zaman ve maliyet kazancına imkan sağladığını ifade eden Rus Bakan, “Bu sistemle taşınan yükün bir kilogramı karayolu ile taşınan yükten 10 kat daha ucuza mal oluyor.” bilgisini verdi.

resim tanımı girin100 milyar dolarlık hedefe katkı sağlayacağız

İki ülke arasından konulan 100 milyar dolarlık toplam ticaret hacmi hedefine ulaşılmasına bu hattın katkı sağlayacağını vurgulayan Sokolov, “Hem Türkiye hem Rusya Ulaşım Bakanlığı olarak artan işbirliğine katkı sağlamak için çalışıyoruz. hem finansal hem de fiziksel yönden üzerimize düşen sorumluğun farkındayız.” şeklinde konuştu. Kavkaz Demiryolu Feribot hattı üzerinden taşınan 40 bin ton yükü 2,5 katına çıkartmayı ve 100 bin ton hedefine ulaşmak istediklerini söyledi.

Transit geçiş ve gümrük işlemleri kolaylaştırılacak

Moskova’daki Vnukova Havalimanı’nda olduğu gibi Demiryolu Feribot Hattı’nda da Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) olup olmayacağı sorusunu yanıtlayan Sokolov, ilk aşamada bu sistemin uygulanmasının biraz zor olacağını söyledi. Ancak, bu hatta da bazı kolaylıkların sağlanması için hedeflerlerinin olduğunu açıklayana Sokolov, “Şu anda bakanlığımız Rusya kanunlarında bazı düzenlemeler yapılaması için çalışmalar yürütüyor. Hem transit hem de gümrük işlemlerin koylaştırılması için çalışmalar devam ediyor. Umuyoruz ki bu düzenlemelerden sonra yüklerimiz daha kolay bir şekilde taşınacaktır.” diye konuştu.

resim tanımı girinSivil havacılıkta sefer sayıların artırılması için çalışıyoruz

Sivil havacılıkta karşılıklı uçuşlar ile ilgili daha önce Bakan Binali Yıldırım'ın görüştüklerini dile getiren Maksim Sokolov, bu sene tekrar bir araya gelerek bu konuyu ele alacaklarını söyledi. Yolculara daha konforlu hizmet sunmak istediklerini ifade eden Sokolov, “Yeni rotaların belirlenmesi, sefer sayıların artırılması sevindirici olur, ama burada her iki tarafın da çıkarlarını gözetlemek zorundayız. Görüşmemiz Charter uçuşlarını kapsamıyor, karşılıklı yoğun kullanılan hatlar üzerinde duruyoruz. Bu konuyla ilgili görüşmelerimizin Mart ya da en geç Nisan başında gerçekleştirileceğini ümit ediyorum.” şeklinde konuştu.

Demiryolu feribot hattı üçüncü ülkelere açık

Demiryolu Feribot hattının başka ülkeler tarafından da kullanılmasına olumlu baktıklarını söyleyen Ulaştırma Bakanı Sokolov, “Tabi ki karşı taraflarında inisiyatif alması gerekiyor. Eski Sovyet ülkeleri öncülük yapabilir. Böylece hattın potansiyeli artmış olur.” dedi. Transit geçişleri de ele aldıklarını hatırlatan Sokolov bu konuda yasalarda değişiklikler yapılacağını kaydetti.