Rusya'da fuar sezonu başladı

388

Fuarlar son derece önemli bir ticari enstrüman olmanın da ötesindedirler. Fuarlar herhangi bir sektördeki piyasa durumunu ortaya koyan bir sunuş kesitidir. Katılımcı firmalar bu şekilde fuarları piyasa araştırmaları yapmak, ayrıca kendilerini tanıtmak amacıyla kullanabilirler.

Fuarlar uzmanların buluştukları yerlerdir

Moskova’da baharın gelişi ile büyük tekstil fuarları açılır, buralarda mevcut ve potansiyel müşteriler ile ayrıca hafif sanayiinin ana aktörleri ile biraraya gelinebilir. Türkiye Ticaret Müşaviri Murat Nesimoğlu’nun görüşüne göre şimdi Rus piyasasında gelişme için fuarların etkili bir araç olarak kullanılması zamanıdır. Nesimoğlu, Rusya’nın Sesi’ne verdiği röpoartajda şunları söyledi: “Fuarlara katılanlara gerekli maddi ve manevi desteği vermekle birlikte özellikle Rusya’da gerçekleştirilen fuarlara milli katılım organizasyonu yapılması konusunda olumlu görüşler veririz.”

Rakamlarla Rus fuarları

Murat Nesimoğlu, bu yıl Rus fuarlarına katılımı beklenen Türk firmaları ile ilgili bazı bilgileri de paylaştı: “Şubatın sonunda belirli fuarlar oldu. Ayın 11’inde başlayan Prodexpo gıda fuarı yapıldı. Orada 20’ye yakın Türkiye firması katıldı. Bu hafta Rusya’nın en büyük tekstil fuarı Tekstillegprom çalışmasına başladı. 80’e yakın Türkiye firması var. Hemen karşısında Kosmos otelinde Premyer Vision Moscow fuarı var. Toplam katılım sayısı 40, 5i Türkiye firmaları. Haftaya Collection Premiere Moscow var. Yine 80-90 Türk firması katılacak. Özellikle Şubat ayındaki tekstil konfeksiyon fuarlarına bayağı yüksek düzeyde katılım olur Türkiye’den.”

Devlet desteği

Son değişikliklerden sonra fuarlara katılmak artık cazip hale geldi. Murat Nesimoğlu bu konuda şunları söyledi: “Devlet teşvikleri konusunda bir değişiklik oldu. Turquality sahibi olan firmaların kapsamı ile ilgili. Eskiden Turquality sahibi olan firmaların yılda sadece iki fuara katılması Turquality desteği içerisindeydi. Artık bu sınır kaldırıldı.”

«Rusyanın çiçeği GOST sertifikası!»

Türkiye Ticaret Müşaviri’nin “Ciddi Rusyalı muhattabı bulabileceğiniz tek ortam fuar” şeklinde ifade ettiği üzere fuarlara ciddi bir şekilde hazırlanmak gerekiyor. Murat Nesimoğlu Rusya’da fuara gelecekler için bir de uyarıda bulunuyor: “Rusyanın ticari yaklaşımı çok farklı.” Nesimoğlu, önceden Rusça-Türkçe tercüman bulunması ve reklam materyallerinin rusçaya çevrilmiş olması gerekir tavsiyesinde bulunuyor. Fuara katılacaklar için Rusya’da bir depo ya da dağıtıcı sahibi olmak da büyük bir artı olacaktır. Rusya’da fuarda sergilenen malların sertifakalandırılması konusuna da önem vermek gerekiyor. Murat Nesimoğlu bu konuda da şunları söyledi: “Rus diyor ki benim ülkeme gireceksen benim kurallarıma uyacaksın. Bir eve girmek istiyorsanız sahibi diyor ki çiçek almadan evime giremezsiniz. Rusyanın çiçeği GOST sertifikası! İşte onu almanız gerekir.”