Türk girişimci Rusya’da yüz bin işçiyi giydirdi

6428

Rusya’da üniversite bitiren genç girişimciler iş dünyasında aktif çalışmalarına başladı. Binlerce Türk şirketine ve Rus firmalarına iş elbiseleri tedarik eden Spetsforma Genel Müdürü Okan Sevim, üç yıllık faaliyetlerinin sonunda yüz binin üzerinde işçi ya da güvenlik elemanının giydirdiklerini söyledi.

Fabrika, restoran, otel ve inşaat firmalarının taleplerine göre iş elbiselerini en hızlı bir şekilde hazırlayarak sunduklarını ifade eden Sevim, “3 yıldır Rusya’da faaliyet gösteriyor. Moskova’nın dışında bölgelerde ciddi çalışmalara başladık. Türk şirketlerinin yüzde 70’inine yakınına iş elbisesi satıyoruz. Kısa sürede de kendi üretimimize başlıyoruz.” dedi.

resim tanımı girin

Spetsforma, Sibirya’nın Barnaul ve Novosibirsk kentlerinde kurumlaşmayı planlıyor ve tecrübelerini diğer bölgelere de taşıyor. Sevim’e göre başarılı olmalarının arkasında iki önemli unsur var; makul fiyat, sıfır bürokrasi.

Rusya’da özellikle hizmet sektöründe işlerin çok iyi olduğunu kaydeden Sevim, “Piyasayı çok iyi takip ediyoruz. Büyük şirketlerle diyalog kurduk. Bunda burada üniversite okumamız ve dil konusunda sorun olmaması işlerimizi kolaylaştırıyor. Türk iş adamlarının Rusya’da şansları çok yüksek. Ruslar da artık sempatik bir güven oluştu. Bizimle iş yapmayı seviyorlar.” dedi.

Kısa sürede Rusya’da iş dünyasında önemli tecrübeler edindiklerini belirten genç Türk girişimci, “Rusya’da iş yapacakların çalışma şartları ve piyasa ile ilgili iyi bir analiz yapmaları gerekiyor. Kalifiye eleman istihdamı çok önemli. Türkiye’den yönetici yerine, Rusya’yı tanıyan bilen burada yetişmiş genç arkadaşlarımız çok fazla. Onların istihdamı her zaman başarıyı artırır. Ruslar güvendikleri şirketlerle uzun süreli çalışmayı seviyor.” tavsiyelerinde bulundu.