DTİK’den Azerbaycan’a çıkarma

310

DEİK Dünya Türk İş Konseyi (DTIK) Avrasya Bölge Komitesi, Ali Galip Savaşır’ın başkanlığında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

21-22 Şubat tarihlerinde yapılan toplantılara Başkan Yardımcıları Selçuk Yüce ( Kazakistan), Cemal Yangın (Azerbaycan), üyeler Bozkurt Kaplangı (Rusya), Bayram Demir (Kırgızistan), Sabahattin Yavuz (Rusya), Ali Sezen (Ukrayna), Mustafa Çalkan (Rusya), Ercan Bekar (Ukrayna), Adem Nural (Türkmenistan), Ali Ihsan Akıskalıoğlu (Gürcistan) ve DEİK Profesyonel kadrosu dahil oldu. Bakü’de Türk ve Azeri yetkililerle bir araya gelen heyet karşılıklı yatırım ve işbirliği imkanlarını değerlendirdi.

resim tanımı girin

DTİK Heyeti ilk olarak merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabrini, Türk ve Azerbaycan şehitliklerini ziyaret etti. Türkiye Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun’la görüşen heyet çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. DTİK’in çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükelçi Coşkun, son dönemde büyükelçilerin iş dünyası ile çok daha yakın temas halinde olduğunu belirtti ve bölgede güçlü ve örgütlü bir diaspora oluşturmanın önemine değindi.

resim tanımı girin

Büyükelçilik ziyaretinin ardından Azerbaycan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Şahin Mustafayev'in makamına bir ziyaret gerçekleştiren heyet ortak çalışma ve yatırım alanlarını değerlendirdi. Ziyarette DEIK Genel Sekreteri Çalıcıoğlu, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine katkı sağlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Yaklaşık 2 bin Türk girişimcinin bulunduğu Azerbaycan’da Türk iş dünyasının faaliyetlerinden memnun olduklarını vurgulayan Mustafayev, Azerbaycan'da enerji ve turizm sektörlerinin başarılı bir şekilde ilerlediğini, alt yapının güçlendirildiğini, altı havalimanına sahip, ilerleyen bir ülke olduklarını ifade etti.

resim tanımı girin

Ziyaretin ikinci gününde DTİK heyeti Azerbaycan Türk İş Adamları Birliğini ziyaret etti. Ev sahibi Yangın’ın toplantıyı açışını müteakip, Komite Başkanı Savaşır DTİK’in faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi. DTİK Avrasya Bölge Komitesi önceden belirlenmiş gündem üzerinden toplantısını gerçekleştirdi ve Avrasya coğrafyasında iş birliği olanaklarını ele aldı.

resim tanımı girin

Komite, Azerbaycan İhracat ve Yatırım Ajansını (Azpromo) ziyaret ederek yatırım iklimi ve imkanlar hakkında bilgi aldı. Azpromo Başkanı Rufat Memmedov’un başkanlığında öncelikle Azerbaycan ve ekonomisi hakkında sunum gerçekleştirildi.