Coca-Cola Rusya’yı Nijerya’yla kıyasladı

200

Dünyanın en büyük 2. Coca-Cola şişeleme şirketi Coca Cola Hellenik (HBC)’in yatırımcılara yönelik raporu açıklandı. Rusya’yı “tutarsız devlet politikası yapmakla” suçlayan raporda, ayrıca, ülkede ‘hukuksal olarak bir “belirsizlik” yaşandığı’ iddia edildi.

Rusya’da yüksek seviyede “bozulma” var

Geçtiğimiz yıl merkezini Yunanistan’dan İsveç’e taşıyan şirketin hazırladığı raporda; yatırımcılara yönelik olarak, ‘Rusya ve Nijerya’ya yatırım yapanların diğer ülkelere göre daha büyük bir risk aldıkları’ uyarısı yapılırken, her iki ülkede de tarihsel olarak yüksek seviyede bir “bozulma” yaşandığı belirtildi.

Rus kanunlarındaki belirsizlikler iş yapmayı zorlaştırıyor

Vedomosti gazetesinde yer alan raporda ayrıca, “Rusya, Romanya ve Nijerya’daki devlet politikalarında tutarsızlık yaşanıyor. Bu durum Coca-Cola’nın bu pazarlardaki durumunu olumsuz etkilemekte. Ayrıca, Rus kanunlarındaki belirsizlikler, iş karşılığını doğrudan ya da dolaylı olarak düşürmekte.” ifadeleri yer alıyor.

Dünyanın en büyük 2. Coca-Cola şişeleme şirketi Coca Cola Hellenik, günümüzde 28 ülkede faaliyet gösteriyor. Bünyesinde 40 binden fazla kişi çalıştıran HBC, geçtiğimiz yıl yaklaşık 7 milyar dolarlık satış rakamına ulaşmıştı.