Tatar liderden Türk yatırımcılara övgü

264

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti lideri Rustam Minnihanov, bölgelerinde en çok Türk şirketlerin yatırım yaptığını, ikili ilişkiler ve yatırımlar açısından çok verimli bir dönemin yaşandığını söyledi.

Türk Rus İş Konseyi Başkanlığı görevini üstlenen Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve beraberindeki heyeti makamında ağırlayan Minnihanov, Türk-Rus ilişkilerinin giderek arttığını belirtti. Tataristan Cumhurbaşkanı, “Yaptığımız iş konseyi toplantı ve forumlar samimi geleneğimiz haline dönüştü. Bu da, Rusya ve Türkiye, ayrıca da Rusya’nın bir bölgesi olarak Tataristan Cumhuriyeti ve Türkiye arasındaki güzel ticari ve dostluk ilişkilerini ortaya koyuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

2012 yılında Türkiye’yi 4 kez ziyaret ettiğini hatırlatan Minnihanov, Türkiye’nin İstanbul ve Bursa kentlerinde ikili ticari etkinliklerin gerçekleştirildiğini kaydetti. Türk şirketlerinin Tataristan’da yatırım yapmaya büyük ilgi duyduğunu belirten Minnihanov, “Siz değerli Türk işadamlarını, bölgemizdeki Kamski Sanayi Parkı “Master” başta olmak üzere diğer sanayi alanlarımıza davet ediyoruz. Ayrıca Türkiye’nin küçük ve orta ölçekli iş dünyasıyla ilgili tecrübesine ilgi duyuyoruz ve öğrenmekten yanayız. Çünkü bu konu Tataristan için çok faydalı olacak.” dedi.

DEIK bünyesinde yer alan Rus Türk İş Konseyi Başkanı Özilhan, Türk girişimcilerin Tataristan ekonomisine önemli yatırımlar yaptığına değinerek, “Türk girişimciler bu bölgedeki projelerin gerçekleştirilmesinin çok ilgi çekici olduğuna işaret ediyor. Gelecek 5 yılda Türkiye ve Rusya arasındaki ticari hacmin artacağına inanıyorum. Türk-Rus ilişkileri bağlamında diğer bölgelerle olan ticari hacmimiz de artacak. Çünkü iki ülke her alanda başarılı projelere imza atıyor. Rusya Devlet Başkanı sayın Vladimir Putin ve Türkiye Başbakanı sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ortaya konulan hedeflerin gerçekleştirilmesi çerçevesinde iki ülke arasındaki ticaret hacminin yıllık 100 milyar dolara kadar çıkarmayı planlıyoruz. Bu hacmin artırılması için yeni alanlar buluyoruz. Tataristan, Türk işadamları için önemli bölge.” şeklinde konuştu.

Görüşmede Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı, Tataristan’ın Türkiye Temsilcisi Aydar Haşigullin ve diğer Tatar yetkililer katıldı.