"Rus bankaları Güney Kıbrıs’ta 53 milyar dolar kaybedebilir"

132

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Güney Kıbrısta devam eden kriz yüzünden bölgede iş yapan Rus banklarının 43 ila 53 milyar dolar arasında zarar etme riskinin bulunduğunu açıkladı.

Şirket tarafından yayınlanan bir makalede; Güney Kıbrıs’taki iktidar tarafından, borç yükünün azaltılması konusunda Off-Shore’lar üzerinde yaptığı operasyonların, bölgede kayıtlı Rus bankalarına ağır kayıplar yaşatma ihtimali olduğu öne sürüldü.

“Rus Bankaları: Kıbrıs’ta devam eden operasyonlar yüzünden, bankaların gözle görülür bir şekilde kredi zararına yol açma riski var” başlığı ile yayınlanan makalede, Kıbrıs’ta faaliyet gösteren Rus kökenli şirketlere verilen kredilerin 2012 sonu itibariyle 30-40 milyar doları bulduğu ifade edildi.

Rus Bankaların bölgede 53 milyar dolar yatırımı bulunuyor

Rus Bankalarının, Güney Kıbrıs’taki bankalarda hali hazırda 12 milyar dolar hacminde parası olduğu ifade edilen makalede, artı bir milyar doların da bu ülkedeki bankalara yatırım olarak konulduğu kaydedildi.

Moody's’in senaryosuna göre; Güney Kıbrıs’ta borçların ödenmesinin ertelenmesi konusunda “Moratoryum” ilan edilme riski bu yıl görünmüyor. Ancak, hali hazırdaki ağır borç yükü, hükümeti bu yükü azaltmak konusunda, özel sektörü kaybetmek pahasına çeşitli tedbirlere başvurmak zorunda bırakabilir.

Rus Bankalarının kredi derecelerine etki etmeyecek

Moody's şirketi tüm bu ihtimallerin, Rus Bankalarının kredi notlarına etkisi olmayacağını da açıkladı. Ayrıca şirket, “Eğer Güney Kıbrıs dış borçların ödenmesi konusunda Moratoryum’a başvurursa, kredi ödemeleri dondurulabilir. Bu da Rus bankalarındaki aktifler üzerinde bir baskıya yol açabilir.” değerlendirmesinde bulundu. Moody's ayrıca, bölgede faaliyet gösteren Rus bankalarının doğrudan risk taşımayan 19 milyar dolarlık yatırımı olduğunu da belirtti.