Medvedev’den Kıbrıs paketine tepki; müsadereden farksız

103

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Kıbrıs Rum Kesimi’nin finans krizinin çözümünde banka hesaplarının yüzde 10’lara kadar vergilendirilmesini öngören kurtarma paketinin birilerinin paralarına zorla el koymaktan farksız olduğunu söyledi.

Vnesheconombank’ın (VEB) yönetim toplantısında Kıbrıs’ta yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulunan Medvedev, “Bu bize birilerinin parasına zorla el koymak gibi geliyor. Bu düşüncenin arkasında kim olduğunu bilmiyorum, ama durum ortada.” eleştirisi getirdi. Medvedev’e göre tasarruflara yönelik vergi kararı garip ve çelişkili.

Kıbrıs Rum Kesimi’nin kurtarma paketine onay vererek ek vergi konusuna onay verirse Moskova’nın da pozisyonunu değiştireceğini kaydeden Medvedev, “Bizim Kıbrıs’la özel ilişkilerimiz var. Elbette görüşmeleri sürdüreceğiz. Ancak, bu durum normal iş ortamı oluşturmak için ortaya koyduğumuz çabalara güçlü bir çelişki oluşturuyor.” eleştirisi getirdi.

Kıbrıs’ın serbest piyasa ekonomisine sahip olduğunu ve Avrupa Birliği üyesi bir ülke olduğunu hatırlatan Medvedev, “Bu tür uygulamalar Sovyetlerde olurdu. Devalüasyonla paranız yok olurdu.” suçlamasında bulundu.

Rus sermayesi 4-5 milyar Euro kaybedebilir

Güney Kıbrıs Rum kesimi bankalarında off-shore hesaplarında bulunan Rus oligarklara ait 50 milyar doları aşan paranın geri alınamama endişesi Rusya’yı tedirgin ediyor. Güney Kıbrıs hükümeti Avrupa’dan 10 milyar Euro’luk kurtarma paketini alabilmek için mevduat hesaplarından vergi alacak. AB ve IMF ile yapılan anlaşma çerçevesinde Rum Kesimi 100 bin Euro’nun altındaki mevduatlarda bir defalık yüzde 6,75, bu miktarın üzerinden de yüzde 9,9 vergi alacak. Haberin duyulmasının ardından Rum kesiminde vatandaşlar paralarını çekmek için bankalara hücum ederken, Rus oligarklar da paralarının peşine düştü.

Moody’s uzmanlarına göre Rus oligarkların Kıbrıs bankalarında 20 milyar Euro’su bulunuyor. Vergi uygulaması gelirse Rusya’nın kaybı 2 milyar Euro olacak. Farklı değerlendirmelere göre Rus sermayesinin kaybı 4 -5 milyar Euro’yu bulabilir.

Rusya’dan kredi yapılandırma tehdidi

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov da Interfax’a yaptığı değerlendirmede Kıbrıs Rum Kesimi parlamentosunun kurtarma planını kabul etmesi durumunda, Moskova’nın da daha önce verdiği 2,5 milyar Euro borcun yeniden yapılandırılması ile ilgili talebi gözden geçirebileceği uyarısında bulundu. Kıbrıs Rum Kesimi, 2011’de 4,5 yıllığına alınan 2,5 milyar Euro’luk kredinin ek 5 yıl daha geri ödeme süresinin uzatılmasını talep ediyor.

Mevduatların vergilendirilmesinin kredi ihtiyacı olan bir ülke açısından ters bir etki yapacağı uyarısı yapan Siluanov, “Mevduatların vergilendirilmesi adil değil. Burada kimse Rusya’yı kendi kredileri peşinde olmakla suçlamasın. Kıbrıs’ta ortaya çıkan durum, bankacılık sisteminde istikrarsızlık olan Euro bölgesinde yer alan diğer ülkelerdeki (İspanya, Portekiz ve Yunanistan) bankaları da etkileyebilir.” uyarısı yaptı.

Kıbrıslı Bakanın Moskova ziyareti ertelendi

Kıbrıs Rum Kesimi Maliye Bakanı Michalis Sarris’in bugün planlanan Moskova ziyareti de Çarşamba güne ertelendi. Rusya Maliye Bakanlığı’ndan Interfax’a açıklamada bulunan bir kaynak, ertelemeyi doğrularken, ziyaretle ilgili resmi herhangi bir açıklama yapılmadı. Yunanistan devlet haber ajansı ANA, Sarris’in kredi görüşmeleri için Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştireceğini duyurmuştu.