Poliya Rusya’da üretime başlıyor

347

Türkiye’nin lider kompozit tedarikçilerinden Poliya grubu, Rusya’ya yatırım yapmaya hazırlanıyor. Rus ortağı Polymerprom ile ilk fabrikasını Rostov bölgesinde açacak olan grup, Mayıs ayında üretime başlayacağını duyurdu.

Rusya gündemi ile Türkçe yayın yapan www.haberrus.com haber portalına açıklama yapan Poliya İcra kurulu üyesi Özgür Çakar, Rusya’nın Poliya için önemli bir coğrafya olduğunu söyledi. 10 yılı aşkın bir süredir bölgede başta kompozit, reçine ve jelkotlar olmak üzere satış yaptıklarını ifade eden Çakar, bu ürünlerin pazarda beğeniyle karşılandığını belirtti.

Çakar, “Rusya ve bölge ülkeler için ürün, servis ve yapılanmamızın gerekli olgunluğa eriştiğini düşünüyoruz. Sadece satış ağı ile kısıtlı kalmayıp, lokal üretim aşamasına geldiğimiz kanısındayız. İlk olarak tek lokasyon ile başlamak üzere 5 yıllık plan çerçevesinde birkaç farklı bölgede fabrika kurmaya karar aldık.” dedi.

Rusya’da gerçekleştirdikleri yatırımları RusPolymerprom firması ile ortak yürüttüklerini ifade eden Çakar, bu oluşum çerçevesinde Rostov bölgesinde Mayıs 2013 sonunda üretime başlayacaklarını söyledi.

Rusya bizim için önemli bir pazar

Rusya’ya ihracatlarının her yıl düzenli olarak arttığını ve Türkiye’de gerçekleştirdikleri üretimin yaklaşık %25’ini ihraç ettiklerini kaydeden Poliya icra kurulu üyesi, “Hammaddelerimizin önemli bir kısmı petrokimya ürünlerinden oluştuğu için Rusya önemli bir pazar olduğu kadar önemli bir tedarikçimiz de. Geçtiğimiz yıl İtalya bu yıl Rusya olmak üzere stratejik büyüme planlarımızda EMEA bölgesinde önümüzdeki dönemlerde de yatırım planlarımız var. Özellikle Kuzey Afrika ve Orta Asya bölgeleri bizim için önemli noktalar.” şeklinde konuştu.

Rusya’ya odaklandık

Kompozit pazarı açısından Rusya’nın önemli bir iş hacmine sahip olduğunu kaydeden Çakar şu tespitlerde bulundu: “Kompozit pazarına yakından baktığımızda, Yapı inşaat sektöründe kullanılan küvet, duş teknesi, mutfak tezgahlarından, CTP yer altı borularına, rüzgar enerjisi türbin kanatlarından, otomotiv gövdelerine kadar geniş bir kullanım alanına sahip. Bu kadar geniş üretim alanına hammadde olarak hitap ettiğimiz için Rusya önümüzdeki dönemde Poliya’nın önemli odak ülkelerinden bir tanesi.”