Rusya-Türkiye ekonomik entegrasyonu konuştu

307

TÜSİAD, SPIEF’i Türk iş dünyasına tanıtmak amacıyla, SPIEF ile işbirliği içerisinde ve Rönesans Holding’in sponsorluğu ile 21 Mart 2013 tarihinde İstanbul Bosphorus Four Seasons Hotel’de bir toplantı düzenledi.

“SPIEF Yolunda: Türkiye ve Rusya – Bölgesel Kalkınma için Ekonomik Entegrasyon” başlıklı toplantının açılış konuşmaları T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Çimen, Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanlığı Yatırım Politikası ve Kamu-Özel Sektör Ortaklığı Geliştirme Bölümü Müdürü Igor Koval, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tayfun Bayazıt ve Rönesans Holding Yönetim Kurulu Üyesi İpek Ilıcak tarafından gerçekleştirildi.

İpek Ilıcak konuşmasında, her iki ülke arasında gelişen iş ve ticaret hacmine dikkat çekerek, Rönesans Holding gibi öncü inşaat şirketlerinin bu gelişmedeki katkısını vurguladı. Ilıcak ayrıca Rusya’da kurulmuş bir şirket oldukları için her iki ülkeyi de benimsediklerini, Türk-Rus işbirliklerinin farklı coğrafyalarda da devam etmesini umduklarını ifade etti.

Tayfun Bayazıt ise konuşmasında, son birkaç yıldır Türkiye ile Rusya arasında siyasi ve ekonomik anlamda ciddi bir yakınlaşma yaşandığını belirterek, Rusya'nın, Türkiye'nin en önemli ikinci ticari partneri olduğunu bildirdi. Türkiye ile Rusya arasında 2011 yılında karşılıklı olarak vizelerin kaldırılmasında görülen olumlu gelişmeleri TÜSİAD olarak memnuniyetle karşıladıklarını, ikili ekonomik ilişkilerin yakın gelecekte de büyük bir potansiyel teşkil edeceğine inandıklarını belirten Bayazıt, "2012 yılı itibariyle 2 trilyon dolar gayrisafi milli hasılası, satın alma gücü paritesine göre dünyanın 6. büyük ekonomisi olan, OECD'ye yakın zamanda üye olması beklenen, 2012'de kural temelli çok taraflı ticaret sisteminin temsilcisi olan Dünya Ticaret Örgütü'ne resmen üye olan Rusya, Türkiye'nin en önemli 2. ticari partneridir" dedi. Rus özel sektörünün son yıllarda Türkiye'deki özelleştirme ihalelerine olan ilgisinin ve yatırım kararlarının, Türkiye'nin de Rusya için cazip bir yatırım üssü haline geldiğinin göstergesi olduğunu aktaran Bayazıt, bu ülkedeki gelişmelerin başta TÜSİAD Küresel Ekonomik İlişkiler Komisyonu olmak üzere TÜSİAD tarafından yakından takip edildiğini dile getirdi.

Koval, Rönesans Holding’in sponsorluğunda gerçekleşen toplantıda belirlenen yol haritasıyla ilgili şunları söyledi: “Yasalarımızı yeniden düzenliyoruz, bu sayede Rusya’da iş yapmanın kolaylaşacağını umuyoruz. Rusya’da yabancı ülkelerin yaptıkları yatırımların korunması bakımından çok önemli tedbirler alıyoruz. Şimdi bir yatırım ombudsmanı oluşturduk. Bu ombudsman Rusya’da yapılmış yabancı yatırımcıların karşılaştığı sorunları ele alıyor. Herhangi bir Rus veya yabancı şirket, bu özel yetkileri olan kişiye giderek sorunlarını anlatabilecekler.”

Toplantıda, Türk-Rus ticaret ve yatırım ilişkilerini derinleştirmenin yolları ile bu sürecin bölgesel ekonomik kalkınmaya etkilerinin tartışıldığı bir panel düzenlendi. Financial Times Türkiye Muhabiri Daniel Dombey panelin moderatörlüğünü üstlendi. Panele, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tayfun Bayazıt, Renaissance Construction Rusya & BDT Başkanı Avni Akdavar, RDIF (Rusya Doğrudan Yatırım Fonu) Müdürü Sean Glodeck ve DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş konuşmacı olarak katıldı. Panelde ayrıca, Anadolu Efes Mali İşler ve Yatırımcı İlişkileri Direktörü (CFO) Onur Çevikel, Akkuyu NPP Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov ve INTER RAO UES Yatırım Projeleri (M&A) Bölümü Yöneticisi Ivan Pronin ön sıra panelistleri olarak yer aldılar.

Panelin kapanışında SPIEF Stratejik Danışmanı Jonathan Schmidt Rusya Saint Petersburg’da 20-22 Haziran 2013 tarihlerinde düzenlenecek SPIEF hakkında bilgi verdi.

Saint Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu (SPIEF), 1997 yılında kurulan ve 2006 yılından bu yana Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın himayesinde yıllık olarak düzenlenen ve uluslararası iş ve siyaset dünyasının önde gelen liderlerinin, medya, akademi ve sivil toplumdan etkin isimlerin katıldığı üst düzey bir zirve toplantısı niteliğindedir.

TÜSİAD, “Rusya’nın Davos’u” olarak bilinen Saint Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nun (SPIEF) Türkiye’deki tek bölgesel ortağı konumundadır.

SPIEF, 21-23 Haziran 2012 tarihleri arasında “Etkili Liderlik” başlığı ile 5000’i aşan katılımcıyı ağırlamıştır. TÜSİAD da kurumsal olarak ilk kez 2012’de bu foruma katılarak SPIEF bünyesinde “Türkiye’nin Değişen Yatırım Akımları” isimli bir oturum düzenlemiştir.