Türk perakendeciler Rusya’nın lider AVM işletmecisiyle buluştu

339

Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) Rusya’da faaliyette bulunan Türk tekstil markalarının temsilcileri ile birlikte Moskova’nın lider AVM işletmelerinden Tashir Group’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Rusya pazarında etkin olan U.S. Polo Assn., Lacoste, ADL, LCW, Mavi, Mondial, Joy Miss, Kanz, Giovanni Gentile ve Taç genel müdür ve temsilcileri Rio AVM’lerin sahiplerinden Tashir Group Genel Müdür Yardımcısı Artak Evoyan’la bir araya geldi.

RTİB Başkanı Naki Karaaslan görüşmede Türk markalarının AVM’lerde mağaza kiralarında ortak adım atmalarının önemine değindi. Toplu olarak AVM üst düzey yöneticisi ile görüşme şansı yakaladıklarına değinen Karaaslan, “Tashir Group’un işlettiği 20’ye yakın AVM’de Türk markalarımız yer alıyor.” dedi. Karaaslan, Rusya’da yaygın hale gelen Rio AVM’lerin tamamında yer almak istediklerini ve özellikle de kira konusunda destek olunması gerektiğini söyledi.

Heyet adına konuşan Aydınlı Grup Rusya genel müdürü Emre Duru, Evoyan’a Türk tarafının fiyatlandırma politikaları, büyüme stratejisi ve vizyonuyla alakalı sorunları aktardı.

Tashir Group başkan yardımcısı da öne sürülen inisiyatiflerin doğru ve yerinde olduğunu ve her türlü diyaloga açık olduklarını belirtti. Evoyan, Türk girişimcilerden Rusya bölgesinde yatırıma devam etmelerini tavsiye etti ve inşaat sürecindeki yeni AVM’lerin önceden kiralanması ve alan seçimi ile ilgili kolaylıkların sağlanabileceğini söyledi.

resim tanımı girin

Toplantıyı değerlendiren Karaaslan, Rio AVM sahipleriyle ilk defa bir grup halinde görüşerek fikir alış verişinde bulunulduğunu, büyüme stratejileri açısından değerlendirmelerin hayati önem taşıdığına değindi. Rusya ve Türkiye açısından faydalı bir adım atıldığına değinen Karaaslan, önümüzdeki dönemde benzer çalışmaları sürdüreceklerini belirtti.

Aydınlı Grup Rusya genel müdürü Duru da yaptığı değerlendirmede, Tashir Group’un günümüzde Rus AVM işletmecileri arasında en hızlı büyüyen yapıya sahip olduğunu vurguladı. Duru, “Önümüzdeki yıl ikisi Moskova’da olmak üzere altı yeni AVM açıyorlar. Bu Türk tekstilciler açısından yeni fırsatlar demek. Ancak firmanın imajı ve içinde bulunan markaların imajı daha profesyonel yönetilmesi ve fiyatların optimum seviyeye inmesi iki taraf açısından da daha kazançlı bir durum oluşturur.” tespitinde bulundu.