Büyükelçi Sezgin'den iş adamları ile Kaluga bölgesine ziyaret

292

Türkiye Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin, Rusya’nın merkez bölgelerinden Kaluga’yı ziyaret etti.

Bölgenin büyük sanayi merkezlerini ziyaret eden Türk elçiye, büyükelçilik görevlileri, Rusya’da faaliyet gösteren TUSKON, RTİB, RUTİD gibi sivil işadamları dernek temsilcileri eşlik etti. Ziyaret çerçevesinde Türk heyet, Kaluga’nın Vorsino ve Efes’in yatırımlarından SABMiller sanayi tesislerini gezerek bilgi aldı. Türk işadamları inşaatın dışında bölgede otomotiv ve diğer sektörlerde de yatırımlara ilgi duyuyor.

Türk heyetini makamında ağırlayan Kaluga Bölge Valisi Anatoli Artamonov, “Bizim Türk halkıyla çok ortak anlayışımız var. Bizler Asya hem de Avrupa’da yaşıyoruz. Bu yüzden kolay şekilde çalışmalar yapacağız.” dedi.

Ankara’daki sanayi merkezleriyle ilgili izlenimlerini paylaşan Rus vali, Türk işadamlarına bölgede faaliyet göstermesi için her türlü desteği sağlayacakları sözünü verdi.

Büyükelçi Sezgin de, “Bölgenizi ziyaret etmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Edindiğimiz bilgilere göre, Kaluga bölgesi başarılı şekilde gelişen bölge. Türk-Rus ilişkilerinin giderek artması bağlamında bölgeniz Türk işadamlarının ilgisi bakımından iktisadi önem arzediyor ve ayrıca Rus-Türk işbirliğinde faydalı rol oynayacağına inanıyorum. Sayın valinin bize böyle ilgi göstermesi çok memnuniyet verici. Rusya’da Türk firmalarının toplam yatırımı 10 milyar doları aşıyor. Kaluga’yı yatırımlar açısından diğer bölgeler için bir örnek bölge olarak değerlendireceğiz.” dedi.

resim tanımı girin

Daha sonra basına açıklama yapan Vali Artamonov, bögede yatırımlarla ilgili Türk firmalarıyla görüşmeler yaptıklarını kaydetti. Artamonov, “Şimdilik firma ismi vermek istemiyorum, görüşmeler devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Ziyaretle ilgili Cihan Haber Ajansı’na açıklamada bulunan TUSKON Rusya Temsilcisi Ali Tırnava Kaluga bölgesinin yatırımlar açısından çok avantajlı olduğunu kaydetti. Moskova’ya çok yakın olan Kaluga bölgesinde bürokrasinin olmaması yabancı yatırımlar açısından önemli katkı sağlıyor. Dünya markalarının bölgede yatırımları olduğuna değinen Tırnava, Kaluga bölgesinde organize sanayi bölgelerinin iş dünyasını cezp ettiğini söyledi.

RTİB Başkanı Naki Karaaslan, RUTİD Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Nikolay Dunayev ve TUSKON Temsilcisi Tırnava, Kaluga Bölge Valisi Artamonov’u Türkiye’ye davet etti. Davetten memnun olan Vali, bölgenin tanıtımı ile ilgili Türk iş adamlarını bilgilendirecek.