Rus vali Türk meyve ve sebzesini rakip ilan etti

511

Rusya'nın Karadeniz kıyısı Krasnodar Bölge Valisi Aleksandr Tkaçev, bölgenin sebze ve meyve üretiminde Türkiye'yi yenmesi gerektiğini söyledi.

Bölge Çiftçileri Kurultayı'nda konuşma yapan Vali Tkaçev, sebze ve meyve üretiminin artırılması gerektiğine işaret etti. Vali, "Hava koşullarımızı göz önünde bulundurursak, bu durumda bizim sebze ve meyve üretiminde tekelci olmamız lazım. Ama şimdiki durum tam paradoks. Patates eskisi gibi Voronej'den (Rusya'nın merkez bölgelerinden), domates ve salatalık ise Türkiye'den getiriliyor." eleştirisinde bulundu.

Yerel üreticilerin desteklenmesi için sebze meyve hallerinin inşa edilmesini talep eden Tkaçev, kışın sera üretimine ağırlık verilmesini istedi. Vali, "Sebze ve meyve üretiminde Türkiye'yi yenmemiz lazım! Bize lojistik merkezler gerekiyor. Bugün bu çalışmalara başladık, 1-2 yıl içinde altyapı inşaatı için yaklaşık 2 milyar ruble para tahsis edilecek." bilgisini verdi.

Sebze ve meyve üretiminin artırılmasının, Krasnodar'ın Karadeniz kıyısındaki turizmin canlanmasına da katkı sağlayacağını belirten Tkaçev, "Bölgemize her yıl gelen milyonlarca turistin karnını leziz sebze ve meyvelerimizle doyurmak önemli. Bu bölgemizin en iyi reklamı olur." dedi.