TUSKON'dan başarılı Rus gazetecilere ödül

202

Rusya ve Türkiye arasında ticaret köprüleri kurmaya devam eden TUSKON, başarılı Rus ekonomi gazetecileri ödüllendirdi.

“Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) koşullarında yerel iş dünyasının çıkarlarının korunmasında ekonomi basınının rölü” konulu Rusya Forumu’nda 17 Rus gazeteciye başarılı çalışmalarından dolayı ödül verildi. Moskova Dünya Ticaret Merkezi’nde Rusya Ticaret ve Sanayi Odası (TPP RF) ve Rusya Gazeteciler Birliği tarafından düzenlenen foruma Rus parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Başkan Birinci Yardımcısı Aleksandr Torşin, TPP RF Başkanı Sergey Katırin, Gazeteciler Birliği Başkanı Vsevolod Bogdanov, TUSKON Rusya Temsilcisi Ali Tırnava ve başka yetkililer katıldı.

resim tanımı girin

Başarılı Rus gazeteciler ödüllerini Torşin, Bogdanov ve Tırnava’nın elinden aldı. Törende gazetecilere ödüllerini sunan Tırnava, “Bu önemli forumda başarılı gazetecilere ödül vermekten TUSKON olarak büyük onur duyuyoruz. Ödül olarak gazetecileri İstanbul’a iş gezisine göndereceğiz ve inanıyoruz ki orada Türk meslektaşları ve iş dünyasıyla yaptıkları görüşme ve ziyaretler iki ülke ilişkileriniin artırılması bakımından çok faydalı olacak.” diyerek gazetecileri kutladı.

TPP RF Basın ve Enformasyon Merkezi Müdürü Aleksandr Şikorand da yaptığı açıklamada, “TUSKON ile uzun zamandır faydalı ve başarılı işbirliğimiz var. İki teşkilat olarak hem Rusya hem de Türkiye’de çeşitli etklinler organize ettik. Biz Rus-Türk iş konseyleri aracılığıyla da işbirliği yapıyoruz. İşbirliğimiz daha da geliştirerek Rus-Türk ekonomik ticari ilişkilerin artmasına önemli katkı sağlayacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuyla ilgili Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) açıklamada bulunan TUSKON Rusya Temsilcisi Tırnava, forumun TPP RF ve Rusya Gazeteciler Birliği tarafından ortaklaşa düzenlendiğini belirterek, “Geleneksel olarak her yıl yapılan forumun sonunda Rusya’nın ekonomi gazetecileri ödüllendiriliyor. TUSKON olarak TPP RF ile uzun yıllardır işbirliği yapıyoruz. Bu yılki forumun ödül törenine TUSKON’u davet ettiler. Biz de ikisi ulusal ve ikisi bölgesel olmak üzere 4 başarılı gazeteciyi 3 günlük İstanbul iş gezisiyle ödüllendirdik. Ödülle ilgili 3 nominasyon var. Öncelikle TPP RF ve Rusya Gazeteciler Birliği. İkincisi Rusya Federasyon Konseyi ve üçüncüsü ise TUSKON. Toplam 17 gazeteci ödüllendirildi. Biz Regionalnaya Rossiya dergisi Genel Yayın Yönetmeni Olga Vostryakova, Biznes Novosti Kirov gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Oleg Prohorenko, Vladimirski Vedomosti gazetesi yazarı Marina Kiselyova ve resmi İtar-Tass haber ajansı Ekonomi Haberler Müdürü İrina Bolşova’yı ödüllendirdik. Mayıs ayında yapılacak gezide Rus gazeteciler Türk iş dünyası ve ekonomi alanındaki gazetecilerle bir araya gelecek. İnanıyoruz ki bu çalışmalar güzel meyvesini verecek.” dedi.

TPP RF ile başarılı işbirliği çalışmalarını anlatan Tırnava, “Ticari ve ekonomik ilişkiler bağlamında Rusya’nın çeşitli bölgelerine yaptığımız gezi ve açılımları TPP RF aracılığıyla düzenliyoruz. Önümüzdeki aylarda 3 bölgeye de işadamlarından oluşan heyet göndereceğiz. Düzenlediğimiz forum ve diğer etkinliklere Rus işadamlarının da katılması için TPP RF bize çok destek veriyor. TPP RF Başkanı Sayın Sergey Katırin’le iyi ilişkilerimiz var.” ifadelerini kullandı.