Rusya Merkez Bankası azalan büyüme nedeni ile alarmda

86

Rusya Merkez Bankası Başkanı Sergey Ignatiyev, büyüme rakamlarının küçülmesi nedeni ile ciddi alarm durumunda olduklarını söyledi.

Büyüme rakamlarında küçülmenin geçen yıl başladığını ve yılın ilk çeyreğinde de devam ettiğini kaydeden Ignatiyev, “Ocak-Şubat döneminde Rusya ekonomisi sadece yüzde 0,9 büyüdü. Bu rakam geçen yıl yüzde 4,3 seviyesinde idi.” hatırlatmasında bulundu.

Rusya Bankalar Birliği oturumunda konuşan Ignatiyev, sanayi üretiminin de 2013’de yüzde 1,5’lik bir küçülme yaşadığını, bunun ekonomi açısından “memnun edici olmayan bir sürpriz” olarak gördüklerini ifade etti.

Rusya Merkez Bankası başkanına göre demografik faktörler, dünya ekonomik krizi ve Rusya altyapısının zayıf olması büyüme oranlarının azalmasına neden oluyor.

Yatırım ortamının verimsiz olduğu eleştirisi getiren başkan, bunun nakit çıkışını tetiklediğini ve özle sektör yatırımlarının da düşmesine neden olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Rum Kesimi’nde yaşanan mali krizi de değerlendiren Ignetyev, 2013 ilk çeyreğinde sorunun Rusya’dan nakit çıkışında herhangi bir etki oluşturmadığını söyledi.

Diğer taraftan Rusya ekonomisinin 2012 büyüme rakamları ile ilgili son resmi bilgi açıklandı. Buna göre ülke geçen yıl yüzde 3,4 büyüdü.