RUTİD, Rusya İnşaatçılar Birliği ile işbirliği anlaşması imzaladı

353

Rusya Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD), Rusya İnşaatçılar Birliği ile işbirliği anlaşması imzaladı. Rusya İnşaatçılar Birliği, RUTİD aracılığıyla Türk müteahhitleriyle daha verimli çalışmalar için kollar sıvadı.

Moskova’da Japon İş Merkezi’nde düzenlenen törene RUTİD Başkanı Esat Sarı, Rusya İnşaatçılar Birliği Başkanı Yuliya Draçyova, Moskova Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Atilla Kızılarslan, Ankara Ticaret Odası İnşaat Komitesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Şen, TUSKON Rusya Temsilcisi Ali Tırnava, Başbakanlık Yatırım Tanıtım ve Destek Ajansı Rusya ve BDT ülkeleri Temsilcisi Eduard Zubairov ve iş adamları katıldı.

resim tanımı girin

Mosbuild isimli İnşaat Sektörü Fuarı vesilesiyle Moskova’yı ziyaret eden Ankara Ticaret Odası İnşaat Komitesi üyelerini ağırlayan RUTİD, piyasayla ilgili bilgilendirmede bulundu. Rusya’da inşaat sektörünün giderek geliştiğini belirten RUTİD Başkanı, “2012-2015 yılları arasında yapılacak ulaştırma altyapı projeleri için yaklaşık 420 milyar dolarlık para tahsis edilmekte. Ulaştırmanın yanısıra enerji alanlarında büyük yatırımlar planlanıyor. Rusya’da 2 dünya olimpiyat oyunu ve 1 dünya futbol şampiyonluğu yapılacak.” şeklinde konuştu.

Moskova iki kat büyüyecek, inşaatçılara ihtiyaç var

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu organizasyon çalışmaları bağlamında maçların oynatılacağı 13 kente hızlı tren, ulaştırmayla ilgili inşaat çalışmalarına hız verilmesi gerektiği yönündeki açıklamalarına değinen Sarı, “Dünya standartlarına uyulması için en az 40 bin kişilik stadlar inşa edilecek. Bu bağlamda Rusya’da sadece Moskova’nın Lujniki Stadyumu var. Stadyumlar içn 3,8 milyar dolar harcanması öngörülüyor. Burada altyapı inşaat çalışmaları için 50 milyar dolardan fazla yatırımın yapılması bekleniyor.” dedi.

resim tanımı girin

İnşaatçılar Birliği Başkanı Draçyova, inşaat sektörünün Rus ekonomisinde önemli rol oynadığına işaret etti. Draçyova, “2012 yılı rakamlarına göre, Rusya vatandaşlarının yüzde 10’u inşaat sektöründe çalışıyor. İnşaat tesisleri Rusya GSMH’in yüzde 7’i oluşturuyor. Bu krizi iyi atlattığımızı ve inşaat sektörünün tekrar canlandığını gösteriyor. Geçen yıl 5 trilyon rubleyi aşan inşaat çalışmaları yapıldı. Toplam 40 milyon metrekare apartman binalar inşa edildi. Bu 2011 yılına göre, 2,7 misli daha fazla. Net rakamla ifade ediyim: 437 bin bin daire yapıldı. Bir çok uzman bu rakamları rekor gösterge olarak değerlendiriyor. Fakat gelecek planlara göre 2015’de 90 milyon metrekare daha bina inşa edilmesi öngörülüyor. 2020 yılında ise 140 milyon metrekare. Rusya yönetiminin ortaya koyduğu bu hedefler kolay sayılmaz. Fakat bu sayılar aynı zamanda inşaat sektörünün arttığını kanıtlıyor.” bilgisini verdi.

resim tanımı girin

Rusya’da kayıtlı 350 Türk inşaat firması var

Ticaret Başmüşaviri Kızılarslan da “4 yıl önce buraya gelmeliydiniz” diye konuk müteaahhitlere yönelik konuşmasına başlayarak Rusya hakkındaki söylentilere kulak asmamaları tavsiyesinde bulundu. SSCB yıkılmadan önce de Türk inşaat firmasının Rusya’da kayıtlı olduğunu hatırlatan Kızılarslan, 1990’lı yıllarda Türk müteahhitlerinin başarılı çalışmalarından dolayı takdir topladığını belirtti. Bu başarıların ardından başta Moskova olmak üzere Rusya’da Türk inşaat firmalarının önü açıldığına işaret eden Ticaret Başmüşaviri, “Bugün Rusya’da 350’in üzerinde inşaat firmamız var, tabii bizim kayıtlara göre. Bugün Rusya inşaat sektörünü kavramak için eski dönemi göz önünde bulundurmamız lazım. Sovyet döneminden kalma yapılar yenileniyor. Bunun dışında altyapı projeleri yapılıyor. Örneğin Moskova 2 kat daha büyüyecek. Bölgelerde de benzer inşaat çalışmaları planlanıyor. Burada sizler için ciddi fırsatlar var. Ama bu fırsatları değerlendirmeniz için buraya firma olarak yerleşmeniz lazım. Müşavirlik olarak biz de size her zaman yardımcı olmaya hazırız.” dedi. Kızılarslan özellikle bölgelerde ciddi fırsatların olduğu hatırlatmasında bulundu.

resim tanımı girin

Türk müteahhitlere ihtiyacımız var

Daha sonra RUTİD Başkanı Sarı ve Rusya İnşaatçılar Birliği Başkanı Draçyova işbirliği anlaşması imzaladı. Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) özel konuşan Draçyova, “Türk inşaat firmaları Rusya’da başarılara imza atıyor. Bu işbirliği anlaşmasının bu ilişkilere ivme kazandıracağına inanıyoruz. RUTİD aracılığıyla Türk firmaların piyasamıza girmesine yardımcı olacağız. Bu ikili anlaşmamız firmalara kapı olacak. Bizim Türk müteaahhitlerine ihtiyacımız var. Çünkü kaliteli projeler yapıyorlar.” övgüsünde bulundu.

Ankara Ticaret Odası İnşaat Komitesi Başkan Yardımcısı Şen, “Buradan aldığımız bilgileri Türkiye’deki meslektaşlarımızla paylaşacağız. Burada bir çok projelere katılarak fırsatları değerlendirmemiz gerektiğine inanıyorum. Bu görüşme iyi bir başlangıç oldu.” dedi.