Rusya Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Türk işadamlarına davet

152

Rusya Ticaret ve Sanayi Odası (TPP RF), Türk iş dünyasını Rusya’nın bölgelerine yatırım yapmaya davet etti.

Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan başkanlığındaki Türk işadamlarını ağırlayan TPP RF Başkan Yardımcısı Georgi Petrov, “Ülkelerimiz arasında enerji, nükleer enerji alanında işbirliği artıyor. İnşaat, tekstil ve gıda sektöründe işbirliklerimiz devam ediyor. Türkiye’de en büyük ortağımız Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB). Dostumuz Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Avrupa Odalar Birliği Başkan Yardımcısı görevine seçilmesini destekledik. Partnerimiz TUSKON ile de güzel işbirliğimiz var. Bizi ziyaret etmekle doğru bir kapıyı çaldınız. İş yapmaya gelen firmaların öncülüğü bölgeler olmalı. Bu konuda en fazla biz yardımcı oluruz.” dedi.

resim tanımı girin

Bölgelerde TPP’ye bağlı 170 odanın faaliyet gösterdiği bilgisini veren Petrov, “Türk firmalarının Rusya’daki yatırımlarını destekliyoruz ve bölgelere daha fazla yatırım yapmaları için çağrıda bulunuyoruz. Bilgi paylaşımı, iş görüşmeleri ve ziyaretlerle ilgili yardımcı olabiliriz. Ana binamızda çeşitli bölgelerin tanıtımı yapılıyor. Valiliklerin öncülüğüyle yapılan bu etkinlikere sizleri davet ediyorum. Vali ve bölge başbakanlarının hazır bulunduğu tanıtımda yatırım olanakları anlatılıyor. Bölgenin yatırım fırsatlarıyla ilgili sergi organize ediliyor. Bu etkinliklerin Türk işadamlarına faydalı olacağına inanıyorum. Bazen yöneticiler iş dünyasını anlamakta zorlanıyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de Rusya’yı gereken şekilde tanıtmamız lazım

Karaaslan da, RTİB’in 15 yıl önce kurulduğunu anlatarak, “Son 2 yılda yeniden yapılanma sürecine girdik ve yeni ekip ile görevimize başladık. Sizlerle ortak verimli çalışmalar yapacağımıza inanıyoruz. İkili ticari hacmimizin 5 yıl içinde 100 milyar dolara çıkartılması için ortaya konulan hedefimize ulaşmamız lazım. İki ülke kurumları arasında yapılan verimli çalışmalar, hedefe ulaşmamız çok katkı sağlayacak. Örneğin TPP RF kurumunun desteği ve ortak çalışmalarımız çok önemli. Rusya sadece Moskova veya St.Petersburg gibi büyük kentlerden oluşmuyor. Kurumunuz Rusya’nın her yerinde hakim. Bu etkinliğiniz bizim için çok önemli. Sizin bize bu konuda yön ve destek vermeniz çalışmaları etkili hale getirecek.” değerlendirmesinde bulundu.

resim tanımı girin

Rusya’nın bölgelerine yönelik ziyaretler planladıklarına değinen Karaaslan, “Ziyaretleri bölgelerin yoğunlaştığı sektörlere göre planlıyoruz. Rusya’da faaliyette bulunan Türk iş dünyası ve Türkiye’den işadamlarımızın katılmasını sağlayacağız. Hedef bu ziyaretlerin etkili ve faydalı olması. Başka bir vazifemiz Türkiye’de Rusya’yı anlatıyoruz. Bunu yaparken sizlerin de bizimle beraber olmanız bu çalışmaları etkili yapacak. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Türkiye’nin çeşitli sektör çalışmalarıyla ilgili ortak etkinlikler yaptık. DEİK ve RTİB arasında artık fiziki bir diyalog anlaşmaması var. DEİK’in Rusya’daki iş ayağı RTİB olacak. Kendisi Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı olan Tuncay Özilhan beyin Türk Rus İş Konseyi Başkanı görevine seçilmesi hepimiz için bir şans. Türkiye’ye yönelik çeşitli geziler planlıyoruz. Türkiye Rusya’yı henüz fazla tanımıyor. Hedefimiz, Türkiye’nin büyük firmalarının Rusya’ya yatırım yapması. İşte 100 milyar dolarlık hedefimize böyle ulaşırız.” dedi.