Ilıcak: Rusya büyüyor, Türk perakendeciler hemen gelmeli

434

Rus Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) organize ettiği “Zirve Toplantısı”nın konuğu Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, basına yaptığı açıklamada Türk iş adamlarını Rusya’ya yatırım yapmaya davet etti.

Moskova Marriott Royal Aurora Hoteli’nde konuşan Ilıcak, “Rusya’da yaklaşık 18 bin çalışanımız var, bunların 9 bini Moskova’da. Moskova dünyanın en hızlı gelişen gayrımenkul pazarlarından biri. Burada ciddi bir talep var, alışveriş merkez sayısı artıyor. Genelde Rusya’da alışveriş merkezlerine talep artıyor. Çünkü havadan dolayı açık pazaryerleri taşınıyor büyük marketlere. Bu da Türk perakendeciler için büyük imkan. Türkiye’de markalaşmış perakendeci firmalar bir an önce Rusya’ya gelerek pozisyon alması gerekiyor. Rusya ciddi ölçekte yabancı yatırımı çekmeye başladı son yıllarda. Gayrımenkulde çok yabancı yatırımlar görüyoruz. Bu bağlamda biz de çok sayıda alışveriş merkezleri yapmaya başladık. Rusya genelinde çok sayıda inşaatımız devam ediyor. Şu anda yaklaşık 40 tane şantiyemiz var. Son 3 yılda Moskova’ya çok ciddi anlamda ağırlık vermeye başladık.” dedi.

resim tanımı girin

Zey Port Projesi’ni bir başka bahara ertelediklerini belirten Ilıcak, “Benim için önemli proje. Önümüzdeki aşamada olması için dua ediyoruz.” Temennisinde bulundu.

Rusya ve Türkiye’nin krizi sağlıklı şekilde atlattığını ifade eden Ilıcak, “Her ikisi için ciddi bir sınav oldu. Rusya ciddi bir şekilde büyüyor. Rezervlerini artırıyor. Rusya ciddi anlamda büyük ekonomik güç olmak üzere. Hızlı şekilde gelişiyor. Rusya bizim ana pazarımız. Başkalarıyla kıyasladığımızda Rusya zor bir pazar değil. Gelmek isteyen Türk iş adamlarına tavsiyem bir an önce buraya gelmesi. Artık Rusya Türkiye’de keşfedilmeye gereken bir pazar değil. Herkes biliyor. Rusya da Türkiye’de yatırımlarını artırıyor. Örneğin Mersin nükleer santral projesi ve Lukoil petrol firması. Şimdi Ruslar gelmeye başladı. Bu da ikili ilişkilerin gelişmesi için çok önemli.” dedi.