Rusya-Türkiye KEK toplantısı Antalya'da

211

Antalya'da 20 Nisan tarihinde gerçekleşecek olan Rusya-Türkiye Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu’nun toplantısına hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Sözkonusu toplantı Karma Ekonomik Komisyonun on ikinci toplantısıdır. Geleneksel olarak gündemde enerji projelerden, turizm ve kültürel işbirliğine kadar onlarca konu vardır.

Bugün Antalya'da toplantı uzmanlar düzeyinde devam etmektedir. Biz, uzman grubunun çalışmalarına katılan Rusya Federal Turizm Ajansı Uluslararası İşbirliği Departmanı danışmanı Sergey Teodoroviç’e telefon aracılığıyla ulaşarak sorularımızı yönlendirdik. Kendisi çalışma grubunun gündeminde tarım, enerji ve sanayi sektörleriyle ilgili büyük miktarda konuların olduğunu bununla birlikte turizm sorunlarının da ele alındığını belirtti.

Türk meslektaşlarımızla yapıcı bir işbirliği içindeyiz. Onlar ortaya çıkan sorunlarda her zaman gereken duyarlığı gösteriyorlar. Aynı şekilde, biz de onlara karşı duyarlı olmaya çalışıyoruz. Gündemde turistlerimizin Türkiye’deki güvenliği, turistik hizmetlerin kalitesi, sağlık hizmetlerin kalitesi gibi ana konular var. Aynı zamanda karşılıklı yatırımlar konusunu da ele almaktayız.

Biz Türk meslektaşlarımızla, tabii ki, sürekli iletişim içindeyiz, resmi etkinliklerin dışında da bir araya geliyoruz. Her yıl uzmanlar düzeyinde toplanan güvenlik alt-grubumuz var. Ortaya çıkan sorunları hükümetlerarası komisyonun toplantısı gibi büyük etkinlikleri beklemeden zamanında çözmeyi çalışıyoruz.

Aynı zamanda biz her yıl büyüyen miktarda ülkemize gelen Türk turist akımının rotasını çeşitlendirmek istiyoruz. Örneğin, geçen sene Rusya'ya gelen Türk turist sayısındaki büyüme 24% olarak gerçekleşti. Ama biz ortaklarımıza Rusya’da Moskova, St Petersburg, Tataristan’ın yanısıra diğer cazip ve görülmeye değer yerlerin var olduğunu göstermek istiyoruz. Ve bu konuları biz toplantının gündemine çıkarmak istiyoruz.

Türk tarafın da erken çözüm bulmaya çalıştığı konular var. Bunlardan birisi de, Türk tarım ürünlerinin Rusya'ya taşınmasındaki güçlüklerdir. Türkiye'den Rusya'ya gelen ürünlerin çoğu Rusya’nın ‘Karadeniz kapıları’ olan Soçi ve Novorossiysk limanları üzerinden geliyor. Ancak, 2014 Olimpiyat Oyunları için yapılan hazırlıklar yüzünden Soçi limanı geçici olarak uluslararası teslimatlarına kapatıldı.

Bir ay öncesine kadar Türkiye Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cemalettin Damlacı Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi (Rosselhoznadzor) Başkanı Sergey Dankvert ile bir araya gelerek Türk malların yeniden Gürcistan toprakları üzerinden Yukarı Lars kontrol noktasını kullanarak geçiş yapabilmeleri olasılığını incelenmesini rica etmişti.

"Rusya'nın Sesi" radyosuna konuşan Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi (Rosselhoznadzor) sözcüsü Aleksey Alekseyenko, bu konuda önemli ilerleme elde edildiğini ve Sergey Dankvert’in Antalya’ya eli boş gitmediğini işaret etti.

Tabii ki, şu anda Yukarı Lars az sayıdaki alternatiflerden biridir. Türk ürünlerini kabul eden en büyük liman hala Novorossiysk’tir, ama Yukarı Lars da oldukça büyük miktarda ürünlerin geçişini sağlayabilecektir.

Ve şu an itibariyle bu konuda oldukça önemli ilerlemeler elde edilmiştir. Türk tarafıyla yaptığımız görüşmeden sonra, Gürcü yetkililerle görüşerek bu konuyu gündeme getirmiştik. Önümüzdeki günlerde bu konu ile ilgili bazı diğer haberler de olacaktır. Rusya-Türkiye Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu’nun toplantısında bu konu da görüşülecektir. Rus ya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi Başkanı Sergey Dankvert da bu toplantıya katılacak. Biz bu konuda anlaşmaya varacağımızdan eminiz.

Türk tarafından istediğimiz tek şey, Gürcistan üzerinden geçecek ürünlerin kontrölünde ek güvencelerin verilmesidir. Bahsettiğimiz konu ürünlerin Türkiye'de yüklenmeden önce ek muayanenin yapılmasıdır. Tabii ki, sonrasında ürünlerin Rusya girişlerinde biz seçmeli olarak ürünleri kontrol edeceğiz. Bununla birlikte büyük miktarda ürünlerin geçişini sağlamak için Yukarı Lars’taki kontrol noktamızı güçlendirmemiz gerekir. Gürcistan yetkilileri malların kesintisiz geçişini sağlamaya hazır. Onun için de biz ticaretin sorunsuz sürmesi için Türk tarafından ürünlerin Türkiye'deki testler ile ilgili çok ciddi davranmalarını istiyoruz.

Bu konuda bir anlaşmanın imzalanmasını bekliyoruz .

Rusya - Türkiye Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 12. Dönem Toplantısı’nın gündeminde birçok önemli konu var. Ve imzalanan anlaşmalar konusunda biligiyi artık yarın öğrenebileceğiz.