Türk girişimci Rusya'ya bakliyat fabrikası kuracak

562

Hasan Gümüş, Kayserili girişimcilerden. Hiç tanımayarak 15 yıl önce girdiği bakliyat, bulgur ve pirinçte bugün Türkiye’nin en büyük 10 ihracatçısından biri oldu.

Üniversite yılları öncesinde babası Hacı Ahmet Gümüş ile Kayseri’de madencilik - nakliyat çalışmaları yapan Gümüş’ün bu alana yönelmesi, Hacettepe İşletme mezuniyetinin ardından yeni bir yol araması ve bu yolun Ankara’nın gıda toptancıları sitesi ile kesişmesiyle başlıyor. Kısa süren görüşmelerden sonra 30 Nisan 1998’de Yayla Gıda artık onun şirketidir. 144 metrekarelik tesiste pirinç türlerini bile ayırt edebilecek kadar bilgi sahibi olmadan çalışmaya başlayan Gümüş’ün ilk kararı ürün ağını genişletmek olur. Büyük firmaların Ankara bayiliğini alır ve bir süre sonra kendi markasını da yurt geneline bayilikle ulaştırma kararı verir.

İşler büyür. Sekiz yıl sonra, yani 2006’da 30 dönümde günlük 300 ton ürün işleme kapasitesine sahip devasa tesistedir. Ürünleri, Türkiye’nin her noktasına ulaşıyordur. Daha da önemlisi Migros, Kipa, Carrefour ve Real gibi isimlerin private label üreticisi olmasıdır.

50 dönümlük tesis

Şu anda 280 kişiyle çalışıyor Gümüş. Ankara’daki tesisinde günlük olarak paketlediği ürün miktarı 600 tona ulaşmış durumda.70 bayisiyle tüm yurda pirinç, bulgur, bakliyat ve küp şeker ulaştırıyor. Yatırımda iki numaralı adımı, 2007’de Çankırı olmuş. Gümüş, yıllık 27 bin tonluk çeltik işleme kapasiteli Çankırı tesisini Kızılırmak Havzası’ndaki üretim noktalarına doğrudan temasta olmak için kurmuş.

Yatırımda 3’üncü adımı, dış ticarette etkili bir nokta olarak gördüğü Mersin olmuş. 50 dönüme yayılan tesisi, çeltikte Türkiye’nin en büyüğü olarak nitelendiriyor Hasan Gümüş. Tam entegre tesiste yıllık 45 bin ton çeltik, 32 bin 400 ton kırmızı mercimek, 33 bin ton bakliyat işlenebiliyor ve tesisin stok kapasitesi ise 65 bin ton. Türkiye’de lisanslı depoculuk belgesi alan iki numaralı isim de olan Gümüş’ün bu alanda 20 bin tonluk kapasitesi var.

Yatırım adımlarını artık sınır ötesine de taşımaya kararlı görünüyor Gümüş. Mesela, mercimeğin bir numaralı ülkesi Kanada’ya yatırım düşünüyor. Buğday, çeltik ve nohutunu Türkiye’ye taşıdığı Rusya’da satın aldığı 200 dönümlük araziye 2014’te çeltik fabrikası kurmayı planlıyor. Gümüş’ün yurtdışı yatırım planlarında lojistik maliyetlerini düşürmenin birebir etkili olduğunu belirtelim.

AVRUPALI’YA DA AFRİKALI’YA DA BULGUR YEDİRDİ

Hasan Gümüş, Türkiye’de bakliyat, bulgur ve pirinçteki en büyük 10 ihracatçı isim arasında. 2012’de 20’nin üzerinde ülkeye 40 milyon dolar ihracat yaptı. İhracat coğrafyasında Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Danimarka gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Irak, Suriye, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Cezayir, Sudan, Fas gibi Ortadoğu ve Afrika ülkeleri de var.