Rus bankacı Gref'ten Türkiye'ye övgü: Zenginliğiniz girişimci ruhunuz

347

Rusya’nın başkenti Moskova’da, Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON), Rusya Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD) ve Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın birlikte düzenledikleri “Rusya ve Türkiye finans sektöründeki son gelişmeler ve Sberbank’ın rolü” başlıklı panele konuşmacı olarak katılan Sberbank Başkanı German Gref, Türk iş dünyasının en büyük zenginliğinin girişimci ruhu olduğunu söyledi. Konuşmasına Türkçe “Günaydın, hoş geldiniz aziz dostlarım!” diyerek başlayan Gref, Rusya-Türkiye ekonomik ilişkilerini değerlendirdi.

Sberbank’ın Denizbank’ı satın alarak Türkiye’de faaliyetlere başladığına değinen Gref, “Belki yaşımıza göre Türkiye’de daha küçük çocuk gibiyiz. Bazı şeyleri daha göremeyebiliriz, yapamayabiliriz. Sizlere söz veriyorum ki karşılıklı ilişkilerimizin artması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bugün bizler için önemli gün, Sberbank’ta bu kadar Türk iş dünyası temsilcilerini ve firmalarını ağırlamaktan memnunuz. Türkiye bizler ve bizzat benim için açık bir ülke. Tabii ülkelerimizin asırlara dayalı ortak tarihi var. Türkiye’nin çeşitli dönemlerinin yaşadığı büyük tarihini iyi biliyoruz. Ekonomik, manevi, kültürel kalkınma ve düşüşleriyle ilgili tarihleri özellikle. Aynı zamanda 20. yüzyılda Rusya da zor tarihi bir dönemini yaşadı. 2 büyük savaşın yaşandığı ve yaklaşık 70 milyon insanımızın hayatını kaybettiği büyük facia. İki büyük kıtlık, iki devrim ve sonuç olarak 20. yüzyıl Rusya için en trajik dönem oldu. Büyük bir değişime uğradık. 20.yüzyılın başlarında sanayi, tarımsal alanında büyük ülkeden başka bir ülkeye dönüştük, 70 yıl farklı bir sistem ve ideolojide yaşadık. 1990’lı yıllarda genel bir dünya kalkınma sürecine geri döndük. Bu tür değişimler Rusya ve Rus sanayisi için izler bıraktı. Son 20 yılda tanık olduğumuz Rusya’nın hızlı kalkınması, serbest piyasaya dönüşü aynı zamanda ülkemizin yeni muazzam değişim tarihi sayılıyor. Dünyanın en büyük ülkesi, GSMH’a göre dünyanın 5. ülkesi ve nüfusa göre dünyanın 6. ülkesi durumundayız.” dedi.

resim tanımı girin

Türkiye piyasası çok cazip ve perspektifli

Türkiye’nin, Rusya’nın en önemli ve stratejik partnerlerinden biri olduğuna vurgulayan Gref, “Türk piyasası bizler için her zaman cazip ve kalkınma bakımından en perspektifli piyasalardan biri. Piyasanıza geldiğimizde sizlerin hayat tarzını, değerlerini ve girişimci ruhunu araştırdım. Samimi itiraf ediyim ki, Türkiye’deki girişimci ruhu Rusya’dan daha fazla. Firmalarınızın nasıl çalıştığını izliyorum. Öncelikle Türk inşaat firmalarının faaliyetleri. 2014 Soçi Kış Olimpiyat oyunları ile ilgili tesis inşaatlarındaki partner firmalar Sembol ve Rixos. Bu çalışmalar 24 saat rejimle ortaklarımız tarafından faaliyet gösteren muazzam işler. Amaç, 600 bin metre karelik alan çalışmalarında yükün altından çıkmak için bize yardımcı olmak. Orada çok sayıda Türk inşaat firmalarının çalışmalarına tanık oluyoruz. Onların o azim ve çalışkan işverenliğini büyük harflerle ifade etmek istiyorum. Onlar kendilerini tüm bu çalışmalara adıyor. Bu da Türk firmalarının özelliklerini ortaya koyuyor.” tespitinde bulundu.

Rusya’da çok sayıda Türk firmalarının uzun yıllar boyu faaliyet göstermesi ve Rusya’yı kendi evi gibi görmesinden memnun olduğunu kaydeden Sberbank Başkanı, “Türk firmaları burada kendini evinde ve Rus firmalarıyla eşit haklara sahip olarak hissediyor. Hem Rusya’da hem de Sberbank’ın şubelerinin bulunduğu diğer ülkelerde her türlü desteğe hazırız. Sizlerle beraber çalışmak bizler için büyük şeref. Türk firmalarının büyük iş dünyası standartlarına sahip olduğunu gayet iyi biliyoruz. İyinin yanında kötü işverenler de bazen oluyor. Sizlerin doğru kapıyı çalmanız için yardım etmeye hazırız. Güvenli partner olarak bize her zaman güvenebilirsiniz.” dedi.

resim tanımı girin

Başbakan Erdoğan, Denizbank’ı satın almamızda destek verdi

Denizbank’ın satın alınması sürecinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın destek verdiğini vurgulayan Gref, üst düzeyde yeşil ışık yakılmaması durumunda kendilerinin de Türkiye’ye ayak basamayacaklarını belirtti. Gref, “Benzer tutumu dönemin Rusya Başbakanı ve şimdiki Başbakan Sayın Vladimir Putin de sergiledi. Putin bana kesinlikle söyledi ki, ‘Eğer Türkiye ile faaliyet göstermek için fırsat varsa, bundan yararlanmak lazım. Benim Türkiye Başbakanı Erdoğan’la çok samimi ve kişisel ilişkilerim var.’ Uzak vadeli ufukta bizim ilişkilerimiz giderek artacak. En son İstanbul’da her iki lider görüşürken, her taraf karşılıklı ilişkilerin artırılması için hedeflerini ortaya koydu. Bugünkü ortak yaptığımız bu forum için Sayın Büyükelçi Aydın Sezgin’e, TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral’e ve RUTİD Başkanı Esat Sarı’ya çok teşekkür ediyorum. TUSKON’un Türkiye’de büyük nüfuz ve saygıya sahip olduğunu biliyoruz. Sizlerle sürekli temas halinde olacağız. Sberbank olarak sözde değil, gerçek iş anlamında Türkiye ve Rusya, ayrıca bulunduğumuz diğer ülkeler arasındaki köprü olmak için her zaman desteğe hazırız.” değerlendirmesinde bulundu. Gref, Türkiye’deki çalışmalarında başarılı katkıları nedeni ile Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş’e de teşekkür etti.

Gref, Atatürk’ü örnek gösterdi

Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş düşüncelere yer verilmesi, ‘Türk öğün, çalış ve güven’ vecizelerini örnek gösteren Sberbank Başkanı, “Bu kelimelerde çok derin bir anlam yatıyor. Atatürk’ün çağdaşlık ve geleceğin ruhu anlayışı var. Ne güzel vurguluyor. Atatürk çağın hızını çok iyi farkediyordu. Ki insanoğlunun bu hıza adaptasyon olması çok zor olabilir ve kendini kaybedebilir. Bunun için 2 husus bizim için önemli: Çalışmak ve kendimize güvenmek. Bundan daha güzel kelimeler olamaz. Defalarca okudum ve hayran kaldım. Çok uzun zaman önce söylenmesine rağmen bugün bu sözler kendi güncelliğini korumakta. Ben de hepimize bizi mutlu ve memnun eden çalışma ve kendimize güvenmeyi diliyorum. Ortaklarımıza güvenmeyi diliyorum. İnanıyorum ki Sberbank’la ortaklığını sizleri çalışmalarınızda başarı kılacak.” temennisinde bulundu.

resim tanımı girin

Rusya-Türkiye arasında toplumsal dostluklar kuruldu

Panelde bir konuşma yapan Büyükelçi Sezgin, Rus ekonomisinin modernleşmesinde Sberbank’ın öncü rol üstlendiğini söyledi. Sberbank’ı kendi bankaları gibi gördüklerini ifade eden Büyükelçi, Sberbank’ın da Türkiye’yi artık kendi ülkeleri olarak değerlendirdiklerini vurguladı. Türkiye ve Rusya’nın ekonomik ilişkiler açısından üçüncü ülkelerde perspektifleri artık değerlendirmeye başladığını hatırlatan Sezgin, “KOBİ’lerin ve büyük şirketlerin Rusya’da yatırım yapmalarını teşvik ediyoruz. Enerji alanında işbirliğimiz stratejik bir noktaya geldi. Umarım bankacılık alanında da işbirliğimiz aynı yönde gelişir.” temennisinde bulundu.

Rusya ve Türkiye arasında siyasi ilişkiler kurumsal hale geldiğini kaydeden Büyükelçi, “Rusya ile ilişkilerimiz artık devletten devlete değil, toplumlar arası ilişkiler manzumesine dönüştü. Türkiye-Rusya ilişkileri artık doğallaşmıştır. Toplumlara mal olmuştur. Sivil toplum kuruluşları ve iş adamları siyasetin ötesinde ilişkilerin ileriye taşınmasında rol oynuyor.” dedi.

resim tanımı girin

TUSKON 120 bin şirketi temsil ediyor

Panelde bir konuşma yapan TUSKON Başkanı Meral, 7 federasyon, 202 iş adamı derneği, 120 bin şirket ve 50 bin iş adamını temsil ettiklerini söyledi. Meral, Türkiye’nin en aktif ve yaygın iş adamı derneği olarak dünyanın farklı coğrafyalarında Rus partnerlerle ortak iş yapma çağrısında bulundu. Rusya’nın iş dünyasını temsil eden kurumları ve bölgeleri ile sıkı işbirliği içinde olduklarına değinen Meral, “Her yıl yüzlerce Türk iş adamını Rusya’ya taşıyoruz. Onlarca Rus iş adamını Türkiye’ye götürüyoruz. Bölgemizde ve dünyadaki fırsatlardan birlikte istifade etmemiz lazım. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yapmış olduğu reformlar ve iş dünyasına verdiği yakın desteği Rus bürokrasisinin her kademesinde hissediyoruz. Bu önemli destekleri için başkan Putin ve kıymetli çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı. TUSKON Başkanı Sberbank’ın ışıklarının akşam sönmemesini de tüm dünyayı ile yarışmalarına ve sıkı iş yapmalarına örnek olarak gösterdi.

resim tanımı girin

Panelde söz alan RUTİD Başkanı Sarı da, Rusya’da iş dünyasının bankacılık sektöründen beklentilerine değindi. Modern dünyada uygulamada olan EFT ve diğer kolaylıkların Rus bankacılık sistemine de getirilmesini talep eden Sarı, bu tür yeniliklerin yabancı yatırımcılar açısından Rusya’yı daha cazip hale getireceğine vurgu yaptı.