“Türkiye, Rusya süt ürünleri pazarını Avrupalılardan alacak”

331

Rus ya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi (Rosselhoznadzor) Başkanı Sergey Dankvert, Rusya süt ürünleri pazarında Avrupalıların yerini Türkiye’nin alabileceğini söyledi.

Interfax’a özel açıklamada bulunan Dankvert, “Avrupa Birliği ülkelerinde hayvan ürünleri, süt ve süt ürünleri ithalatına bir kısım denetim ve sınırlamalar getirildi. Burada oluşan alanı Türkiye’nin doldurma şansı var.” dedi.

Antalya’da hafta sonunda gerçekleşen Rusya-Türkiye Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısında tarım ürünleri ticareti ile ilgili konuyu masaya yatırdıklarına değinen Dankvert, “Rusya ve Türkiye arasında tarım ve gıda alanında ticaretin geliştirilmesi kararı aldık.” ifadelerini kullandı.

Dankvert, Türk şirketleri, özellikle de süt ve peynir üreticilerinin Gümrük Birliği şartlarını yerine getirmesi durumunda, Rosselhoznadzor’un da gerekli sertikasyon izinlerini vereceğini söyledi.

Türk makamları da Cihan Haber Ajansı’na yaptıkları açıklamada 20’ye yakın Türk şirketin Rusya pazarına girmek için başvuruda bulunduğunu, öncelikle Avrupa Birliği’ne ihracat izinleri olan şirketler olmak üzere diğerlerine de incelemelerin yapılmasının ardından izinlerin çıkacağını belirtti. Türkiye, Sovyetler Birliği döneminde kalma yasak nedeni ile Rusya’ya süt ve süt ürünleri ihracatı yapamıyordu.

Türkiye beyaz et ve yumurta olmak üzere Rusya’ya tarım ürünleri ihracatını genişletmek istiyor.

Dankvert 2012’de ilk kez Rusya’dan Türkiye’ye yapılan ihracatın 1,970 milyar dolarla rekor kırdığı, Türkiye’nin Rusya’ya ihracatının ise 1,340 milyar dolar olarak gerçekleştiği bilgisini verdi.

Türk yetkililere göre, süt ürünlerinin yanı sıra su ürünleri ihracatına gelen izinlerle birlikte Rusya’ya gıda ürünleri ihracatı 2013’te 1,5 milyar doları aşabilir.