TUSKON Başkanı Meral: Türkiye-Rusya güçlerini birleştirirse küresel dalgalanmalardan en az etkilenir

220

Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rıza Nur Meral, dünyada belirsizliklerin azalmakla birlikte sürdüğünü, Türkiye ve Rusya’nın güçlerini birleştirmeleri durumunda küresel dalgalanmalardan daha az etkileneceklerini ve büyüme grafiklerini sürdürebileceklerini söyledi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da, TUSKON, Rusya Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD) ve Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın birlikte düzenledikleri “Rusya ve Türkiye finans sektöründeki son gelişmeler ve Sberbank’ın rolü” başlıklı panele konuşmacı olarak katılan Meral, Cihan Haber Ajansı’nın sorularını cevapladı. Küresel ekonomide belirsizliklerin sürdüğüne değinen Meral, “Rusya geçen yıl yüzde 4,5 civarında büyüdü. Bu sene de büyümeye devam ediyor. Küresel gelişmelerden kimse bağımsız kalamıyor. Kendi iç dinamikleri, yer altı kaynakları ile Rusya bu süreçten en az etkilenen ülkelerden biri. Türkiye de az etkileniyor. Türkiye-Rusya güçlerini birleştirirse, dünyadaki dalgalanmalardan daha az etkilenerek büyüme grafiklerini sürdürebilir.” dedi.

resim tanımı girin

Rusya ve Türkiye arasında ilişkilerde siyasi iradenin bir ortam oluşturma ve yol açma rolünü yerine getirdiğine işaret eden Meral, “İş dünyası olarak bu çalışmalardan istifade ediyoruz. Özellikle de alt ve orta seviyedeki bürokratların iş birliği ve yakınlaşması önemli. Mevcut sorunların bir çoğu bilgi eksikliğinden, ön yargılardan ve yeterince bir araya gelip çalışılmamasından kaynaklanıyor. Bu çalışmaların yoğunlaştırılarak bürokratik engellerin aşılabileceğine inanıyoruz. Türkiye’den süt ve su ürünleri ihracatına Rusya’nın yeşil ışık yakması ve Gürcistan transit hattın yeniden uygulamaya geçmesi gibi gelişmeleri önemsiyoruz…” ifadelerini kullandı.

resim tanımı girin

Rusya’nın çok büyük bir ekonomi olduğuna ve süper güç konumunu devam ettirdiğine değinen Meral, “Rusya, Türkiye için çok önemli fırsatlar barındırıyor. Türk iş adamları teşebbüs güçleri, bilgi birikimleri ile Rusya’nın sanayileşme hamlesinde önemli görevler ifa ediyor. Bizler de TUSKON olarak bu 17 milyon kilometrekare ile dünyanın en büyük yüzölçümü ve en zengin doğal kaynaklarına sahip ülkesi ile daha fazla iş üretebilmek için gayret gösteriyoruz. İş yaparken bilgi, tecrübe ve finansa ihtiyaç var. TUSKON, Sberbank’la işbirliği anlaşması imzalamıştı. Bunun pekiştirilmesi adına bu toplantıyı düzenledik. Rusya’da iş yapan 200’ün üzerinde iş adamı toplantıya katıldı. Sberbank’la sağladığımız birlikteliği eski Sovyet ülkelerine de taşıyoruz. Sberbank Türkiye’de Denizbank’ı satın alarak büyük bir hamle başlattı. Türk iş dünyasına sağlanacak destekle Türk-Rus dostluğunun ve ekonomik işbirliğinin çok daha hızlı gelişeceğine inanıyorum.” temennisinde bulundu.