Gıda fiyatları Rusya’da Avrupa’ya göre iki kat daha fazla arttı

107

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), Rusya’da gıda fiyatlarında artışın Avrupa ülkelerindeki artışın iki katından daha fazla olduğunu açıkladı. Rosstat’a göre 2013’ün ilk çeyreğinde Rusya Federasyonu’nda gıda fiyatları yüzde 2,1 artarken, Avrupa’da yüzde 1 seviyesinde kaldı.

Mart ayı verileri dikkate alındığında ise Rusya’da artış yüzde 0,2, Avrupa ülkelerinde ise yüzde 0,3 olarak gerçekleşti.

2013’ün ilk çeyreğinde Avrupa ülkelerinde gıda fiyatlarındaki artış en fazla Finlandiya (yüzde 3,4), Çek Cumhuriyeti (yüzde 2,9), Estonya (yüzde 2,5) ve Bulgaristan’da (yüzde 2,3) görüldü.

Malta (yüzde 0,5), Avusturya (yüzde 0,3), İspanya, İtalya, Romanya ve Slovenya’da (yüzde 0,1-0,2) ise gıda fiyatları Mart ayı itibari ile düştü.

Rusya’da ilk çeyrekte yüzde 16,4’le en fazla yaş meyve ve sebze fiyatları arttı. Süt ürünleri, peynir ve yumurta ilk çeyrekte yüzde 1,3 artış gösterdi. Avrupa’da ise bu ürünlerin fiyatı ilk çeyrekte değişmedi.

Deniz ürünlerinin yüzde 0,9 artış gösterdiği Rusya’da şeker, bal, reçel, çikolata ve bisküviler yüzde 0,5’lik bir artışla en az pahalanan ürünler oldu. Et ve et ürünleri Rusya’da ilk çeyrekte yüzde 0,6 artarken, Avrupa’da yüzde 0,2 oranında zamlandı.